ТАКА СЕ ПРАВИ ТОА ВО СВЕТОТ – 36. ОТСТО ОД СЛУЧАИТЕ НА КОРОНА ВО ЈУЖНА КОРЕЈА – УАПСЕН ВОДАЧ НА СЕКТА: Повеќе од 5.200 негови следбеници се заразени со корона а тој ги криел информациите!

Властите во Јужна Кореја го уапсиле основачот на тајната христијанска секта, Ли Ман-хе, која станала жариште на вирусот корона, за наводно криење на важни информации во врска со следењето на контакти на заразени и други злосторства.
Ли Ман-тој е влијателен водач на црквата Исус Синкионџи, која е поврзана со повеќе од 5.200 заразени со вирусот на корона или 36. проценти од сите случаи во Јужна Кореја.


Обвинителите тврдат дека 89-годишниот Ли, заедно со другите водачи на сектата, планирале да ги задржат информациите од надлежните за скокот на заразените меѓу неговите повеќе од 200.000 следбеници.
Ли е исто така обвинет за проневера на повеќе од 4,7 милиони долари во црковни фондови.
Тој бил уапсен веднаш откако судот издал налог за апсење.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Халкбанк со ваучери за спортска опрема од 5.000 и 3.000 денари за редовните корисници на апликацијата HalkEco

Сите редовни корисници на апликацијата HalkEco на Халкбанк, како и оние што допрва ќе ја …