СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто корона вирусот „ги коси“ лицата со вишок килограми

Луѓето со прекумерна телесна тежина се повеќе склони кон инфекции, бидејќи масното ткиво, како воспалителен процес, го нарушува нивниот имунитет.
Голем број пациенти кои починале од вирусот на корона биле дебели и, следствено, дијабетичари, предупредувале членовите на кризниот персонал, додека оние кои ја лекуваат оваа болест објаснуваат дека луѓето со прекумерна телесна тежина се повеќе склони кон инфекции бидејќи нивното масно ткиво, како воспалително процес, го нарушува имунитетот.
Нутриционистка посочува дека дебелите луѓе имаат посебна состојба на метаболизмот, но и ослабен имунитет.

Токсини и инфекции
„Дебелите луѓе припаѓаат на ризичната група затоа што веќе имаат воспалителен процес. Масното ткиво во телото е воспалителна состојба на ткивото и, кога ќе се појави инфекција, се зголемува и го нарушува имунолошкиот систем. До 80. проценти од имунитетот е во цревата, а кај луѓето кои се прејадуваат, цревата не се рехабилитираат и токсините и вишокот маснотии се акумулираат. Токму затоа, на дебелите луѓе им е потешко да создаваат имунитет“, вели нутрициностката и додала дека оваа состојба е најзастапена кај оние со прекумерна тежина, но тоа не е секогаш случај во пракса.


„И’ помладите луѓе кои јадат нездраво, но не се дебели, можат да имаат вишок маснотии во однос на мускулната маса. Исто така, оние со дијабетес, како и луѓето со придружни заболувања, се првите кои се зафатени со вирусот. Најдобро е да се елиминира прекумерната употреба на месо и индустриски производи од исхраната, како и колачи и брза храна, бидејќи сето тоа создава кисела средина во организмот. Наместо тоа, воведете повеќе зеленчук и овошје“, советуваат нутриционистите.
Дијагноза
И’ стручни лица во здравствените системи предупредуваат за дебелината како фактор на ризик кога станува збор за короната.
„Голем број пациенти кои починале од корона биле со прекумерна телесна тежина, односно дебели луѓе, па дури и оние кои, следствено, имаат дијабетес“, и додале дека дебелината е дијагноза и дека е многу важно граѓаните да се насочат кон физичката активност.


„Работевме на програмски активности поврзани со усвојување на здрав начин на живот за едукација на млади и стари и како да се прилагоди исхраната во модерното време. Се разбира, ние ќе продолжиме да работиме на тоа, разговаравме за вклучување на образованието и спортските здруженија и на сериозен начин да предложиме колку е тоа важно“, се вели во соопштение од едно министерсто за здравство.

Факти/фактори на ризик
– Дебелина
– Здружени болести
– Високи вредности на масти во крвта
– Нарушена регулација на шеќерот

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(Диета) ТИЈАНА ВАКА УСПЕАЛА ДА ОСЛАБНЕ 45. КИЛОГРАМИ: Сега строго се придржува до овој план на исхрана!

Еве што јаде пејачката во текот на денот… Денес Тијана Дапчевиќ (45) може да се …