Со овој едноставен напиток се лекуваат 5. болести: Идеален за дијабетичари, ублажува артритис, спречува срцеви болести…

Дали сте знаеле дека водата со куркума може да реши многу од вашите здравствени проблеми?
Уште и доколку во неа додадете малку лимон и мед, тоа ќе биде полн погодок за превенција и лечење.
Имено, куркумата и водата со куркума имаат моќено анти-воспалително и анти-канцерогено делување.
Го држи дијабетесот под контрола
Куркумата значајно ја намалува отпорноста на инсулинот и спречува дијабетес од тип 2. Сепак, пред употребата на куркумата посоветувајте се со доктор.


Ги ублажува воспаленијата и има антиоксидантно својство
Хроничнити заболувања сериозно им штетат на телесните ткива. Куркумата има моќно противвоспалително дејство кое што некогаш е многу помоќно од лековите против воспаление.
Го ублажува артритисот
Поради своето моќна антиоксидантно својство, ефектно ги отстранува штетните слободни радикали кои што ги оштетуваат ќелиите во телото.
Спречува болести на срцето
Многубројни истражувања покажале дека куркумата спречува собирање на наслагите кои што ги затнуваат артериите.
Спречува рак
Овој неверојатен зачин спречува пролиферација или пак опстанување на речиси сите видови туморски ќелии.


Рецепт за вода со куркума :
– половина лимон
– половина лажица куркума
– 250 милилитри топла вода
– малку мед
Подготовка:
Исцедете половина лимон во чаша, додадете топла вода и куркума, па сè добро измешајте. Засладете со мед по свој вкус, но немојте да претерувате.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(Рецепт) ХРАНА НА ЈУНАЦИТЕ – ГО ЈАДЕЛЕ ГЛАДИЈАТОРИТЕ, КЛЕОПАТРА ПРАВЕЛА ПУДРА, а лекарите тврдат дека го намалува ризикот од КАНЦЕР за 50. проценти

Добро познатиот руски лекар Александар Мјасников открил дека омилената храна на Македонците,гравот, но и боранијата …