Се снима серија „за трката“ за вакцина против коронавирус

Тема на книгата, како и серијалот, е – трката за производство на вакцината за корона!
Самата вест е доволно апсурдна, како и времето во кое живееме. HBO во голема мерка зачекори во проектот за снимање на серијалот „The First Shot”“, во кој ќе има ограничен број епизоди, а се заснова на книга напишана од новинарот Бренан Борел.
Поконкретно, серијата ќе зборува за компании и поединци кои, од научна гледна точка, ризикуваат многу да обезбедат вакцина за болеста што во моментот го мачи човештвото. Фактот дека сè уште немаме вакцина е друга приказна …
Засега нема информации за кастингот, бројот на епизодите или датумот на премиерата за емитувањето.
Новинарот Борел е познат по тоа што пишува статии за пандемијата и пронаоѓање на вакцината, а ги објави во „Wired”“, „National Geographic“ и “Science Magazine”. Тој исто така пишуваше за ретки генетски болести за „New York Times“.
Покрај оваа серија, кога зборуваме за поврзаноста помеѓу актуелната пандемија и скорешните ТВ-проекти, HBO работи и на комедијата „Coastal Elites“. Нејзиното дејствие се одвива во време на короната. Премиерата се очекува наесен.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ОМИЛЕНИОТ ТВ СЛАТКАР ВО ГОЛЕМИ ПРОБЛЕМИ – Бади Валастро после тешките повреди и неколку операции:„Прашање е дали воопшто ќе можам да работам!“

Бади се повредил кога се обидел да одглави механизам во куглана што одеднаш застанал, а …