(ВИДЕО+ФОТО) КОГА СУДБИНАТА ДИКТИРА – ПАДНАЛА ОД МОТОР И ГО СКРШИЛА ‘РБЕТОТ: Лекарите се бореле за нејзиниот живот, а таа 11. недели подоцна ги ШОКИРАЛА!

Тешката животна приказна на мотоциклистата во слободен стил Кристина Витолкас никого не оставила рамнодушен, особено лекарите кои предвидувале дека таа веројатно нема никогаш да застане на нозете по скршеницата на ‘рбетот.
Иако и било кажано дека никогаш повеќе нема да оди по ужасната несреќа што ја оставила парализирана, таа, ниту помалку ниут повеќе, се вратила во мотоциклот!

“Беше одлично да се слушне звукот на моторот и да се почувствува воздухот на лицето и косата. Адреналинот е неверојатен. И тоа е многу побрзо од мојата инвалидска количка. Постојано ги прашував лекарите за пациентите кои најбрзо се опоравуваат и заклучив дека ги победив”, вели Кристина која со свршеникот кој седел зад неа на мотор, стапнала на педалот за гас..

View this post on Instagram

Didn’t ever imagine writing a post at the 11 week mark about getting back on a motorbike 😅 but here I am chuffed because as scary as it was it was amazing 🙌🏼😍 I told James I wanted to hop on for a quick joy ride yesterday (nothing serious as I still have months to go before I’m OK’d for high intensity sports/activities) but when I was out there today James asked if I was ready and to be honest I wasn’t I had changed my mind. Something that most of you will never understand and I hope none of you ever have to but having to completely rely and trust someone else thats not going to indanger you or harm you is so much harder to do when you have no legs to save you from hitting the ground even though I love and trust James and he would never put me in a situation i wasn’t safe, it’s just hard for me and my fear kicked in. 23 lucky and thankful years I’ve had these legs and it’s so hard to get used to not using them especially now to save myself from falling… point I was trying to state was -set your life on fire and seek those you fan your flame 🔥- I surround myself with people who believe in me and want to see me grow even when I start to doubt myself. Once you cross the point of fear and take that leap you’re instantly feeling enjoyment & growth and why wouldn’t you want to feel that? 🥰 so thank you babe for my test ride cannot wait till the day I can ride it myself along side you 😘🤘🏼

A post shared by 🅒🅗🅡🅘🅢🅣🅘🅝🅐☠ (@christina_vithoulkas) on

„Откако ќе ја преминете линијата на страв и ќе скокнете, инстинктивно чувствувате задоволство. Зошто би се откажалеод тоа?“, прашала Кристина, чијшто ‘рбетен мозок бил прекинат пред три месеци.

Возењето се претворило во катастрофа
Ужасната несреќа се случила затоа што Кристина направила грешка во скокот, што претходно го извршила совршено илјада пати. Свршеникот можел само да го следи хоророт, кога грбот и се преполовил и ја изгубила свеста. Таа била пренесена во болница со сериозни повреди.
Кога и било кажано дека никогаш повеќе нема да оди, таа брзо се соочила со новиот начин на живот.

View this post on Instagram

We’ve hit the 2 month mark 💪🏼 from almost dying in ICU to now being told I’m heading smoothly down the path of being one of the fastest paraplegics in and out of rehab as Dr Nunn says (he’s head of VIC & TAS spinal unit) 💪🏼😆 my biggest set back I knew was always going to be my torn muscles / ligaments in my back and especially left shoulder (second photo you can see how swollen it was) I also had to wear my engagement ring on my pinky because the swelling went right down to my fingers it took 10 days before I could wear my ring properly.. and till today I’m still suffering pain in my back from this also the surgery area is still tender but as you can see from the last photo on this post I have my muscle tone back to how it was before my accident and I’m soo pumped !!💪🏼 I can’t wait to see what the next two months brings 😄 @wildy93 BRING IT ON 😆😆*edit: I just noticed the swelling near my neck from my shoulder so I’m going to blame that swelling for my double chins in all these posts 😂😂

A post shared by 🅒🅗🅡🅘🅢🅣🅘🅝🅐☠ (@christina_vithoulkas) on

„За жал, работите нема да бидат исти за мене повеќе. Учам како да користам инвалидска количка и да се навикнам на новиот начин на живот“, ги известила своите фанови преку социјалните медиуми во тоа време.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Новак Ѓоковиќ е во карантин во Аделаида: Погледнете каде ќе мора да престојува 19. часа дневно!

Најдобрите тенисери кои ќе учествуваат на Австралија Опен веќе пристигнаа во земјата, но најдобрите (Ѓоковиќ, …