Сите ја отпишале но таа не се предала: Го земала овој зачин и се случило чудо – лекарите биле во шок!

Лекарите се сомневале но никогаш не успеале да докажат дека овој зачин лекува рак.
Диенеке Фергусон (67) со години неуспешно се борела против рак на крвта, а сега конечно успеала да ја запре свирепата болест со помош на куркумин, една од главните состојки на азискиот зачин куркума.

Докторите тврдат дека ова е првпат пациент да успее да се опорави од опасната болест користејќи обичен зачин откако конвенционалните медицински третмани не дале резултати.
Кога меланономот почнал да се шири по целото тело со неверојатна брзина и покрај тоа што минала три циклуси на хемотерапија и четири трансплантации на матични клетки, Диенеке почнала да зема 8 грама куркумин, секој ден.
Ракот кој главно завршува со смртен исход во рок од пет години во грбот и создавал неиздржлива болка. Кога на интернет во 2011. година наишла на можниот лек одлучила да го испроба, како последна надеж.

„Судејќи според нашите сознанија, ова е прв случај во кој куркуминот покажал резултати кај прогресивна болест во отсуство на традиционални третмани“, тврдат нејзините доктори во трудот објавен во Британскиот медицински журнал.
Тие тврдат дека овој зачин може да ги заштити луѓето од неколку видови рак, како и Алзхајмерова болест, болести на срцето и депресии.
И покрај тоа што куркуминот е познат по своите анти-воспалитени својства лекарите не им го препишуваат на пациентите бидејќи неговата ефикасност никогаш не била обемно тестирана на поголем примерок луѓе.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Чудесен ПАШКАНАТ: Се користи во народната медицина уште од античко време, а неговата арома го подобрува секое јадење!

Билката пашканат е исклучително здрав бел корен. Тој е многу ароматичен, па затоа е ценет …