ЧЕТИРИ НОВИ МЕРКИ БИ МОЖЕЛЕ ДА НИ ГО ПРОМЕНАТ ЖИВОТОТ: Нашето секојдневие ќе биде повторно ИЗМЕНЕТО и тоа од ЕСЕН!

На почетокот на годината, не можевме ни да замислиме колку корона вирусот ќе влијае на нашите животи.
Меѓутоа, како што одминуваше времето, стануваше се’ поизвесно дека вирусот влијае не само на нашето здравје, туку и на нашето секојдневие. Сите вообичаени работи, како што е одење во продавница, добиваат ново значење. Сега е сè поизвесно дека нашето секојдневие повторно ќе се промени на есен.
Самото лето значи период на одмор во текот на годината и кратка пауза кога сме посветени на уживање. Но, во време на корона вирусот тоа и не изгледа така, затоа што се чини дека веќе цела година е паузирана, а нашите животи стагнираат. Сепак, есента е секогаш враќање во реалноста, па дури и сега чекаме на 1. септември да видиме како ќе живееме во иднина.

1. Настава преку Интернет


Првото нешто што ми доаѓа на ум кога ќе спомнеме одреден датум, 1. септември, е дефинитивно враќањето на училиште. Поради несигурната епидемиолошка состојба, се’ повеќе е сигурно дека учениците повторно ќе учат од дома и ќе имаат часови на Интернет. Некои ученици помалку, некои повеќе.
Во јавноста беа споменати различни модели според кои школувањето би можело да функционира. Се зборува за десетина модели и подмодели. Една од најпознатите опции е комбинираниот модел, според кој учениците би имале две недели часови преку Интернет и две недели одење на училиште. Но, моделот што најмногу им дава главоболки на родителите е исклучиво учење преку Интернет. Се’ повеќе станува се поизвесно дека од есен учениците нема да се вратат на училиште во целост.

2. Деца во градинка со маски


Носењето маски во затворено и на отворено кога не е можно да се одржува дистанца за возрасни е сепак многу јасна мерка, што е со децата кога е потврдено дека тие исто така можат да бидат носители?
Она што најверојатно ќе се случи на есен е дека децата од предучилишна возраст ќе носат маски во градинките. Додека родителите се загрижени за тоа како тоа точно ќе функционира и како да успеат толку мали деца да носат маски, веќе постои „полу“ предлог за оваа мерка…
Не е тајна, оваа мерка има многу противници.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Глумецот од сериите „НЦИС“ и „Бул“ ослабнал 20. килограми без „теретана“ – Открил и како!

Актерот Мајкл Ведерли, sвездата на сериите „Бул“ и „НЦИС“, неодамна призна дека се здебелил. За …