(ФОТО) Лицето покажува кои болести не напаѓат: Откријте што ви е потенцијален здравствен проблем!

Кожата е нашиот најголем орган и ни покажува кога нешто не е во ред со телото. Тоа важи посебно за лицето.
Според кинеската медицина секој дел од лицето ни открива одреден органи со мозолчиња, осип и промена на бојата на кожата ни кажува дека е некаде е нарушен здравствениот баланс.
Чело: мочниот меур и тенкото црево
Причина: прекумерна потрошувачка на масти и конзервирана храна, која го забавува метаболизмот. Покрај тоа, потрошувачката на шеќер, алкохол, како резултат на бурен ноќен живот и стрес.
Третман: сирова храна, многу вода, малку алкохол и многу спиење.

Помеѓу веѓите: црниот дроб
Причина: Стомакот не се одмора доволно, јадете многу месо или можеби сте алергични на некоја храна.
Третман: свежа и здрава храна, свеж воздух, јога, спорт, медитација.


Над веѓите: бубрези
Причина: алкохол, цигари, слаба циркулација на крвта и слабо срце.
Третман: помалку кофеин, засладени пијалаци и алкохол, наместо тоа, многу вода.

Нос: срце
Причина: гасови, отечен стомак, нечист воздух, слаба циркулација на крвта, можеби висок крвен притисок.
Третман: Проверете го нивото на лошиот холестерол и прилагодете го крвниот притисок, спорт. Покрај тоа, за чистење, пијте зелен чај.


Горниот дел од образот: белите дробови
Причина: цигари, загаден воздух и астма. Други симптоми може да бидат темните кругови околу очите.
Третман: престанете со пушењето. Движете се, најдобро на отворено.

Образи: белите дробови и бубрезите
Причина: лоша храна и прекумерна потрошувачка на шеќер, цигари и стрес.
Третман: користете само висококвалитетна козметика и јадете здрава храна.


Усни и брада: стомакот
Причина: шеќер, мрсна храна, кофеин, алкохол. Освен тоа, овој дел е чувствителен на стрес и недостаток на спиење.
Третман: Повеќе овошје и добра храна.

Челуст и врат: хормони
Причина: недоволна вода, премногу сол и зачинета храна, како и кофеин.
Третман: да пиете многу вода, да ја намалите зачинета храна, сол и кофеин.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Реченици кои никогаш не треба да ги кажувате кога раскинувате со некого: Експертите предупредуваат дека оставаат долгорочни последици

Кога раскинуваме со другата страна, треба да внимаваме на зборовите што ги бираме Раскинувањето никогаш …