(ВИДЕО+ФОТО) Шарена освежувачка салата

Кога еднаш ќе го пробате овој специјалитет на баба ќе посакате да го јадете секој ден.
Потребно е:
300 г варени макарони
100 г мајонез
1 лажичка сенф
2 лажици кисела павлака
100 г варен грашок
2 варени моркови, сечкани на коцки
2 кисели краставички, сечкани на коцки
200 г сувомесно, сечено на коцки
100 г кашкавал (рендан)
3 тврдо варени јајца, рендани
сечкан магдонос
сол, црн пипер
Подготовка: сварените и изладени макарони измешајте ги со сите состојки и убаво поврзете. Калап за куглоф намачкајте со масло и ставете ја смесата, убаво притиснете и израмнете па префрлете на 2 – 3 часа во замрзнувач.
Може да се користи и како главно јадење, многу е освежувачка и вкусна.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Јатките и семките мора да ги јадеме секој ден: Како да ги користиме а од нив да го „земеме“ она најдоброто!

Сите знаеме дека јаткастите плодови се исклучително здрави, но намерно ги занемаруваме поради калориите. Научете …