(ФОТО) ХРАБРА ЖЕНА – Мажот, во Загреб, за жената која го спасила од автомобилот што тонел:„Скокна без размислување!“

Мажот кој синоќа бил спасен од автомобилот што тонел во подвозникот на Мирамарска од жена од Загреб, денес се заблагодарил.
Мирна Мрсела видела еден човек заробен во автомобил што тонел и скокнала во водата за да го спаси.
Се испостави дека тоа е Јосип Шимиќ кој бил онеспособен и кој имал протеза наместо една нога.
„Скокна без размислување“
Тој синоќа ја раскажал приказната за РТЛ.
“Запрев, но автомобилот продолжи сам, сè додека не заврши под вода и потона. Некако успеав да излезам и да се качам на покривот. Ми помогна девојка која ми додаде протеза и ми помогна. Скокна без размислување и бескрајно сум и благодарен“, рекол тој.
Дури во саботата наутро тој дошол за автомобилот откако водата се смирила.
„Кога ќе помислите дека нема добри лудаци, тоа се случува. Жената буквално пливаше до Јосип“, рекла неговата сопруга Владимира.


„Ова не е година кога се прашувате што се случува“.
„Нешто после 1 часот наутро, мобилниот телефон ме разбуди. Се обидував да сфатам што се случува. Ги ловев зборовите: „Полиција, маж ви имаше сообраќајна несреќа…“ Како во кошмарите каде немаш сила да зборуваш а би врескал. Успеав да прашам дали е жив. „Да, еве, тој е веднаш до мене, тој е целосно мокар, треба да дојдете со него…“, го слушав неговиот глас со олеснување. И додека гледав од такси прозорецот во потопениот Загреб, сфатив дека секое рационално размислување почнува да ме напушта.
Ова не е година во која се прашувате што се случува и зошто се случува затоа што недостасува некаков нормален одговор. Благодарен си што си жив и дека оние што ги сакаш се живи. Благодарни сте што секое утро што го дочекуваш си жив… Немате идеја што ќе сторите утре, но среќни сте кога утре ќе зазори, додала таа низ солзи.Пред неколку дена се вратиле во куќата по земјотресот, сега се погодени од поплава
„Тој и автомобилот беа целосно под вода. Влезната врата беше блокирана и тој не можеше да ја отвори. Тој некако успеа да ја отвори задната и да исплови надвор. Таа жена буквално се фрлила во водата и пливала до него. Нема зборови што би опишале таква храброст и нашата благодарност“, вели Владимира, кој е сè уште во шок.
Куќата на тоа семејство била тешко оштетена во земјотресот, пренесува РТЛ. Тие самошто, пред неколку дена, се вратиле, а веќе вчера требало повторно да го спасуваат својот од поплавата што се случи.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Пет знаци дека сте во врска со вистинската личност

Го запознавте партнерот од соништата и веќе некое време сте заедно. Сакате да верувате дека …