(ВИДЕО) Куќата на дедо му ја преуредил од темел до покрив: Се’ е ново но со душа!

Не сите куќи треба да бидат трикатници, изработени од камен и стакло…
Овој човек направил неверојатна работа: ја реновирал куќата на неговиот стар дедо од основа до кров, но во исто време ги зачувал оригиналниот изглед и античкиот мебел во неа.
Тој ја спасил нејзината душа! За реновирањето користел дрво од имотот, но и она што било исфрлено од поплавите. Камениот оџак е сочуван, поправен и е во функција.
По реновирањето, куќата е нова, но повторно има стар дух што се рефлектира во старите печки, мебелот и дворот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Најлуда свадба во Србија – извадил „зоља“ за да гаѓа јаболко 

Српските свадби ги следат низа обичаи, а еден е да се гаѓа јаболко со пушка. …