Овие билки се најефикасни во лекувањето на дијабетес: За еден месец го регулираат нивото на шеќер во крвта!

Народната медицина има решение за дијабетес
Различни растителни производи добро делуваат во превенција и третман на дијабетес.
Дијабетесот е хронично заболување кое се јавува како резултат на недостаток на инсулин во организмот. Како последица на оваа болест, постои нарушување на метаболизмот на гликоза, протеини и масти. Најчестите симптоми на дијабетес се сува уста, општа слабост, брз замор и слабеење.
Чајевите од овие растенија имаат позитивен ефект врз шеќерот во крвта и се исклучително корисни за дијабетичарите. Со редовна употреба, нивото на шеќер може да се одржи под контрола.
Чај од боровинки


Медицински делови се коренот, листот и плодот. Коренот и листот обично се берат пред да зреат плодовите, а самите плодови подоцна се сушат на сонце. Убедливо им дава најголем ефект на дијабетичарите зависни од инсулин. Причината зошто боровинките се ефикасни во лекувањето на дијабетесот лежи во состојка наречена глукокинин. Благодарение на тоа, ова ситно овошје го враќа шеќерот во границите на нормалното.
Рецепт:
Една лажица лисја од боровинки и една лажица сушено овошје полијте со 2 дл врела вода.Исцедете после половина час и пијте незасладено пред јадење.
Чај од хибискус


Овој чај кој го регулира шеќерот многу добро. Богат е со витамин Ц, минерали и разни антиоксиданти. Содржи органски киселини, вклучувајќи јаболкова, винска и лимонска киселина.
Рецепт:
Една кесичка чај полијте со 300 – 400 мл врела вода, оставете ја да отстои околу 15 минути, а потоа консумирајте.
Црн чај


Покрај успешно регулирање на шеќерот, црниот чај е познат и по својата способност да го намали ризикот од карцином, како и да го забави ширењето на клетките на ракот.
Рецепт:
Ставете 1 лажичка црн чај во 2,5 дл врела вода. Чувајте го покриено 2-5 минути. Исцедете и испијте.
Чај од рузмарин


Рузмаринот има неверојатни лековити својства. Имено, најактивните фитохемикалии од рузмарин успешно го регулираат шеќерот во крвта. Ефикасноста е иста како за свежо така и за сушено растенија.
Рецепт:
Кога 2,5 дл вода ќе зоврие, додадете 1 лажичка сушени лисја од рузмарин и продолжете со варењето уште 3 минути. Оставете го, тргнат од ринглата, да отстои уште 10 минути пред да започнете со консумирање.
Чај од глуварче


Ова не е обична плевел, туку растение кое има широка примена, дури и при брзо отстранување на нивото на шеќерот во крвта. Листовите се со темно зелена боја, го чистат телото, го намалуваат крвниот притисок и го заздравуваат мочниот меур. Тие ја зголемуваат количината на урина и го излачуваат вишок шеќер преку мокрење. Глуварчето исто така помага при губење на тежината, што е многу корисно за дијабетичарите.
Рецепт:
Истурете 60 гр лисја и корени од глуварче во 1 литар врела вода. Оставете да отстои 10 минути. Консумирајте една чаша чај пред секој оброк.
Забелешка: Пред да ги консумирате овие чаеви, консултирајте се со доктор.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 2. РЕЦЕПТИ ЗА ВИКЕНД КОЛАЧИ: Минимално време во кујната за максимално уживање!

Пред нас е викенд и можноста за подготвување колачи. Ако сакате помалку да бидете во …