(ВИДЕО+ФОТО) Мајката добила ненадејни болки – 10. годишниот син ја породил и и’ го спасил животот

Мајката добила ненадејни трудови а нозете на бебето веќе биле надвор. Бидејќи никој не бил дома, нејзиниот 10-годишен син ја породил и го спаси животот на бебето.
Ешли Мороу била нешто помалку од 8.месеци бремена кога одеднаш добила болки и не можела да стигне во болница.
Се започнало кога Ешли едно утро отишла во тоалетот. Одеднаш и пукна нејзиниот водењак.
Таа беше шокирана затоа што не морала да се породи уште еден месец.
Потоа, погледнала и видела дека нозете на бебето се веќе надвор. Почнало да ја фаќа паника. Нејзиниот партнер веќе отишол на работа. Само нејзината едногодишна ќерка и 10-годишниот син, Јаден, биле дома. Мајката го повикала нејзиниот син. Јаден дошол брзо и бил шокиран од крвта на подот на бањата.
Потоа ги видел нозете на неговиот брат. Тие биле виолетови, па момчето се загрижило дека бебето не дише. Сфати дека брзо реба да направи нешто.


Јаден трчал кај бабата која повикала брза помош. За тоа време, Једен се вратил дома за да помогне.
Ешли подоцна рекла: „Тој зеде длабок здив и ми рече да му кажам што да прави“.
Неговата зрелост ја смирила Ешли.
Мајката рекла дека треба да го извлечат бебето што е можно поскоро. Једен ги фатил полека нозете на своето братче и почнал полека да влече, а Ешли туркала. За неколку минути се родил малиот брат на Јаден.
Но, бебето не дишело. Јаден трчаше кон кујната и нашол респиратор.
Тој се обидел да ги исчисти дишните патишта на бебето.
Потоа пристигнала брза помош и видела дека бебето дише – Јаден успеал.


Мајката и бебето биле однесени во болница за понатамошно набудување. Партнерот на Ешли подоцна дознал за сè што се случило и го нарекол Јаден вистински херој. Ешли и бебето наскоро биле пуштени дома.
Вести за храброста на Јаден, исто така, се појавила на Интернет, каде луѓето ширум светот почнале да го фалат. Целото негово семејство му должи.
Но, на Једен не се чини тип на личност што ужива такво внимание. Едно е сигурно – тој ќе биде прекрасен голем брат.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(РЕЦЕПТ) 5. напитоци кои се пијат пред спиење: Додека спиете, црниот дроб се чисти, килограмите се топат, телото се подмладува!

Овие производи совршено го чистат црниот дроб и ги топат масните наслаги. За да го …