(Рецепт) БЕЗ ХЕМИЈА – Сами направете природни пилинзи за кожата

Пилингот на кожата е одличен начин да се отстранат нечистотиите од вашата кожа, како и да ги отворите порите. Примената на пилинг особено се препорачува во текот на летото.
Во сите подобри веледрогерии ќе најдете широк спектар на пилинзи, но се поставува прашањето зошто да купувате хемикалии кога можете да направите свои природни од докажани состојки.

Пилинг од мелено кафе
Во комбинација со кокосово масло, козметичарите тврдат дека овој пилинг прави чуда. Нанесете го на лицето, тријте во кружни движења и, доколку имате можност, повторете го третманот двапати неделно.

Лимон, мед и шеќер
Лимонска киселина ви помага да се ослободите од акните, митесерите, како и мртвите клетки на кожата. Сè што треба да направите е да измешате лажица шеќер, половина лажица маслиново масло и лажица мед. Исцедете сок од лимон во оваа смеса и добро измешајте. По третманот, се препорачува миење со ладна вода.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Карфиолот е храна што има ПЕТ супер моќи

Оваа супер храна го заслужува вашето внимание. Ако некогаш сте во дилема што би можеле …