(ФОТО) Три шољи од овој чај, дневно, ќе ве заштитат од дијабетес!

Пиење три чаши црн чај дневно може да го намали ризикот од дијабетес, покажува најновото истражување. Црниот чај го има ефектот да се намалува шеќерот во крвта, што помага за спречување и контрола на дијабетес од втор тип.
Во Велика Британија, болеста ја имаат околу 2,3 милиони луѓе.
На глобално ниво регистрирани болни со дијабетес се над 330. милиони, а се очекува бројката да достигне над 500. милиони до 2030. година.
Експертите велат дека околу три чаши црн чај на ден може да му помогна на организмот поефикасно да го контролира шеќерот во крвта.
Во студиите учествуваат американски и јапонски научници кои истражувале екстракти од црн чај во лабораторија.
Тие откриле дека дејството на природни состојки во црниот чај, може да доведе до намалување на шеќерот во крвта.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Љубовна приказна каква нема ниту на филм: Шон Конери 45. години сакаше една жена

Во свет каде што односите и браковите се’ потешко се преживуваат, парот кој остана заедно …