КАКВИ НЕЛУЃЕ ИМА НА СВЕТОТ – Железна баба: Грабнувачите ја претепале, ограбиле, ја оставиле боса на ладно – но се’ преживеала!

Ван дер Ховен побарала помош низ карпестиот терен и ја нашла во една колиба, а по една недела во болницата, лекарите, кои успеале да го запрат внатрешното крварење, ја пуштиле на домашна нега.
Има 80. години, киднаперите ја претепале, ја ограбиле и ја оставиле боса, само во нејзината ноќница, среде никаде на -5 степени. Фатално? И за многу помлади многу веројатно, но не и за Далеин ван дер Ховен.
И таа неверојатна приказна оди вака. На нејзината фарма во Застрон, лоцирана во јужноафриканската провинција „Слободна држава“, четворица киднапери ја нападнале во спалната соба. Тие задале неколку тешки удари во главата, украле пари, накит, дури и оружје, а потоа и нејзиното Ауди.
Потоа ја преминале границата кон Лесото, се ослободиле од жените и потоа, 2,5 километри подоцна, и го запалиле автомобилот. Наводно затоа што тој веќе не бил во состојба на возење.


Ван дер Ховен побарала помош низ карпестиот терен и ја нашла во една колиба, а по една недела во болницата, лекарите, кои успеале да го запрат внатрешното крварење, ја пуштиле на домашна нега.

„Лекарите рекоа дека никогаш не виделе некој толку силен и храбар во тие години. Модринките на нејзиното лице сега изгледаат многу подобро. Таа е инспирација за сите“, рекла ќерката, Лиза ду Плесис.
Полицијата смета дека сите киднапери се државјани на Лесото и дека се таму, пронашле двајца и веруваат дека се поврзани со случајот, но еден успеал да избега по апсењето.


Нејзиниот син Воли исто така живеел со Далеин на фармата, но тој не бил таму во моментот на нападот. Тој исто така е сопственик на сопствена фарма во близина и веќе започнал акција за зголемување на безбедноста и заштитата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Откако беше обвинета за фотошопирање фотографии, актерката откри како изгледа без шминка

Откако беше обвинета дека изгледа непрепознатливо на фотографиите, Салма Хајек на Инстаграм го покажа својот …