Тајните на Хималајската сол

Ако живеете или работите во простор каде нема многу прозорци или вашето работно време го минувате во затворен простор, во ваша корист е да набавите од овие продукти бидејќи и тоа како вашето здравје ќе има корист…

Здравјето треба секогаш да се негува. Секој е сам свој доктор и е свесен кога има промени во неговото здравје. Хималајската сол е уште една состојка која ќе ви помогне да ги надминете здравствените проблеми.
Хималајската сол е богата со лековити минерали и испушта негативни јони во воздухот кои се споредени со течението на реката, пролетното ветре и грмотевиците. Постојат неколку продукти односно светилки и свеќи со хималајска сол кои се од голема помош за здравјето на човекот.
Кои работи треба да ги знаете пред да купите предмет со хималајска сол:
1.Пот
Светилките и свеќите можат да привлечат влага и од надворешната средина. Ако живеете во област со висока влажност, најдобро е да ги поставите овие предмети на повисока подлога или подебела ткаенина во случај кога се потите.
Ако ги запалите, влагата најверојатно ќе се исуши пред да предизвика оштетување на масата.
2.Големина
Како и во повеќето случаеви големината ПРАВИ разлика. Доколку поседувате помал простор на пример колку една канцеларија доволно е една сол светилка, а доколку имате поголем простор тогаш можете набавите повеќе светилки од иста големина и добро да ги распоредите низ просторот. Една светилка чини од 4. до 5. фунти.
3.Водата како најголем непријател на солта
Ако водата го допира овај минерален кристал, тој ќе се оштети и нема повеќе да ви биде од корист. За да ги одржувате чисти вашите декори од сол се’ што треба да користите е чиста, сува и мека крпа.
Ако живеете или работите во простор каде нема многу прозорци или вашето работно време го минувате во затворен простор, во ваша корист е да набавите од овие продукти бидејќи и тоа како вашето здравје ќе има корист.


Исто така хималајската сол помага во несоница, бронхитис, настинки, ги лекува синусите и инфекции на увото, анксиозност и проблеми со кожата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кои се новите трендови во љубовните врски и како пандемијата влијаеше на нив

Најавени се нови трендови во љубовните врски, а истражувањата покажаа дека пандемијата има прилично големо …