МОЌНО И ПРИРОДНО – Ова се убедливо најјаките природни антибиотици: Научно потврдено го јакнат имунолошкиот систем и штитат од сите видови инфекција!

Премногу често посегнуваме по фармацевтски антибиотици, кои можат да бидат многу опасни и имаат потполно спротивен ефект
Нашето тело е населено со бактерии, во дигестивниот тракт, носната слузница, кожата, гениталиите … Живееме во симбиоза со „добри“ бактерии, кои ни помагаат да се вари храната, синтезата на витамини, да се регулира pH-то на кожата и вагиналната слузница. Во случај на повреди, внесот на силни антибиотици, падот на имунитет – лошите бактерии добиваат шанса да се размножуваат. Ако организмот не е во состојба да реагира на соодветен начин и да спречи ширење на бактериите, се развива инфекција. Потоа се развива воспалителен процес, како одговор на инфекцијата. Терапијата со антибиотици ги уништува и добрите и лошите бактерии, па откако ќе престанете да земате антибиотици, се развиваат суперинфекција (инфекции предизвикани од бактерии кои се отпорни на применетиот антибиотик) или габични инфекции.


Поради големиот број на несакани ефекти на антибиотиците, денес е веќе практика дека, за да се спречат компликации предизвикани од употреба на антибиотици, на децата и возрасните им се препорачува истовремена употреба на пробиотични бактерии со антибиотска терапија. Од истите причини, сè повеќе луѓе се одлучуваат за природна алтернатива на антибиотиците, а некои видови храна се совршена замена за овие лекови, затоа што тие го имаат истиот ефект, но без непријатни и опасни несакани ефекти.
Употребата на антибиотици може да доведе до уништување на нормалната бактериска флора во телото, што ја отвора можноста за развој на патогени бактерии и габи (кандидијаза на цревната празнина, цревата, вагината). Корисно е да се користат пробиотични култури со антибиотици, кои треба да ги населат цревата и со тоа да се спречи развој на патогени бактерии, кои ја „преживуваат“ антибиотската терапија. Јогуртот е добар извор на пробиотични бактерии, но неопходно е да се води грижа дека пробиотиците се земаат најмалку два часа по антибиотиците.


ПРИРОДНИ АНТИБИОТИЦИ
Прополисот – природен антибиотик признат од СЗО, покажува антибактериски и антиинфламаторни својства без несакани ефекти и е дури и успешен во лекувањето на отпорни видови на бактерии. Содржи фитотонизиди, имуни фактори за кои се смета дека му даваат на телото природна отпорност.
Лук – веќе долго време се користи во народната медицина за борба против инфекции, потврдена е нејзината ефикасност против многу бактерии, габи и вируси. Содржи алицин, кој се покажал како ефикасен против бактериите кои веќе станале отпорни на антибиотици.


Ехинацеа – природен антибиотик, го активира имунолошкиот систем при производство на одбранбени ќелии, како одговор на бактериски и вирусни инфекции.
Колоидно сребро – природен антибиотик и дезинфекција, ги уништува микроорганизмите без да развива отпор.
Бројни есенцијални масла (жалфија, еукалиптус, морач, анис, нане, маточина) содржат антимикробни компоненти.
Природни лекови за бактериски инфекции:
Природни антибиотици – лук, прополис, матичен млеч, колоидно сребро
Природни антисептици – босилек, еукалиптус, бор, мајчина душица, маточина
Имуностимуланти – ехинацеа, прополис, цинк, масло од црн дроб на ајкула

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Средствата од месецот на хуманост во Mozzart донирани во Детски дом 11 Октомври Скопје

„Како Директор сакам да искажам огромна благодарност од мое име, како и од име на …