(ВИДЕО) Солени галети на баба

Потребно е:
300 г брашно (интегрално)
100 г путер
1 јајце
2 лажици сончоглед
2 лажици ленено семе
2 лажици сусам
150 г урда, ронето сирење или фета
1/2 кесичка прашок за печиво
сол
Подготовка: во соодветен сад ставете го јајцето, малку изматете, додајте ги путерот и сирењето и убаво измешајте. Потоа вмешајте го исеаното брашно во кое сте го додале печивото, семките и замесете меко тесто.
Направете малечки топчиња, малку растегнете со дланка или сукало и печете во апарат за галети, да добијат скоро црвена боја.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЖИВОТ ВО ЗАЕДНИЦА – 1.500 луѓе споделиле 12. клучни совети за среќен брак

Разговарајте за сè отворено, особено за она што ве боли… Кога се оженил, американскиот автор …