СКАНДАЛ ВО БРИТАНИЈА – Спортистите ги користеле како заморчиња за „чудесна дрога“ за да ги зголемат резултатите

Проектот чинел стотици илјади фунти јавни пари, а во исто време немало гаранција дека ќе бидат прекршени правилата на агенцијата за борба против допинг.
Во 2012. година, британските олимпијци биле користени како заморчиња за „чудесна дрога“
Шокантни вести доаѓаат од Англија, во 2012. година британските олимпијци биле користени како заморчиња за „чудесна дрога“ за подобрување на нивните перформанси во конкуренција!
Оваа вест ексклузивно ја објави „Дејли мејл“, во која се вели дека проектот чинел стотици илјади фунти јавни пари и дека во исто време немало гаранција дека ќе бидат прекршени правилата на агенцијата за борба против допинг.
Сепак, дури 40 проценти од оние спортисти кои ја користеле споменатата „чудесна дрога“ се соочиле со несакани ефекти, од кои најчести се повраќањето.


Дури 40 проценти од оние спортисти кои ја користеле гореспоменатата „чудесна дрога“ се соочиле со несакани ефекти

„Дејли меил“ тврди дека дури 91 спортист ја користел супстанцијата, тврдејќи дека тие располагаат со свој документ што го докажува тоа, и дека спортистите ја направиле оваа прва фаза на тестирање користејќи ја преку „пијалок за засилување на енергија – ДелтаГ“.
Главната супстанција на споменатиот пијалок е „синтетичката верзија на телесната киселина“, или кетони како што се викаат во природа.
Сепак, Светската агенција за борба против допинг (WADA) и британската агенција за борба против допинг му одговориле на споменатиот медиум и додале дека кетоните не се забранети, но дека WADA ја задржува можноста да реагира и да ја разгледа целата ситуација.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

FRANCE FOOTBALL – Спектакуларниот трансфер на Роналдо пропаднал поради корона вирусот

Наводно, се било усмено договорено… Асот на Јувентус, Кристијано Роналдо решил да го напушти Торино …