КОВИД 19 – БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД КОРОНА НАДМИНАЛ 12,8 МИЛИОНИ ЛУЃЕ: За 24. часа уште 219.963 заразени, вирусот досега однел 567.000 животи

Во светот со корона вирус се заразени уште 219.963 лица, со што вкупниот број на заразени е повеќе од 12,8 милиони луѓе, објави синоќа Светската здравствена организација.
Уште 5.226 лица починаа,а пандемијата досега однесе повеќе од 556.000 животи, според дневниот билтен на СЗО.
Статистиката на СЗО се заснова на официјално потврдени податоци од земјите, пренесува ТАС С.


Претходниот ден, над 226.000 луѓе се разболеле.
Поголемиот дел од случаите се во Јужна и Северна Америка, скоро 6,4 милиони, додека во Европа се потврдени 2,8 милиони случаи, а 1,2 милиони се регистрирани во источниот медитерански регион.
Според бројот на заразени лица, САД се на прво место со над три милиони, а следуваат Бразил, Индија, Русија, Перу, Чиле, Велика Британија, Мексико, Шпанија, Иран …


РЕГИОН
Словенија – 1.827
Хрватска – 3.672
БИХ – 6.719
Србија – 18.073
Македонија – 7.975
Црна Гора – 1.164
Албанија – 3.371
Грција – 3.772
Бугарија – 7.175


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес е спомен на Преподобна Пелагија: Го остави блудот, богатството го подели на сиромашни и се посвети на Бога!

Покајана грешничка. Родена е како незнабошка во Антиохија. Од Бога имаше голем дар на телесна …