(ВИДЕО) ОПАСНО – ОВОЈ ЗЕМЈОТРЕС БИ МОЖЕЛ ДА ЈА УНИШТИЛ АМЕРИКА: Низа удари најавуваат активирање на СУПЕРВУЛКАНОТ во Јелоустоун!

Неодамнешниот земјотрес во северозападниот дел на Соединетите држави бИЛ толку силен што популарната плажа по должина на езерото Стенли била скоро целосно потопена, а последици сè уште се појавуваат. Затоа, геолозите се прашуваат дали ерупцијата на вулканот Јелоустоун е неминовна.
Се чини дека северозападноамериканската држава Ајдахо не престанала да се тресе, откако земјотресот со јачина од 6,5 степени поминал низ планинскиот венец Совтит, северо-источно од Боис, на 31. март. Тоа бил најсилниот земјотрес што го погодил Ајдахо, според пишувањето на весникот „Ajdaho stejstmen“, по оној на планината Бора Пик во 1983 година, кој бил со јачина од 6,9 степени.
Од последниот земјотрес, областа доживеала серија земјотреси, од кои некои биле со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала. Последиците биле толку силни што популарната плажа долж Стенлиското Езеро во Националната област за рекреација Совтут потонала во вода.

„Најверојатната причина за ’исчезнување’ на влезната делта е комбинација на преминување на гасови во течна состојба и набивање на заситени седименти, како и можно лизгање и подоцна проширување на делтата кон подлабокиот дел на езерото“, изјавил директорот за геолошки преглед на Ајдахо и државниот геолог Клаудио Берти, а потресите продолжуваат и повторно го поттикнуваат интересот на сеизмолозите за регионот.
Геолозите во моментов трагаат по индиции за тоа што точно го предизвикало земјотресот во инаку тивката област – 16 милји северно од зоната на деформација на Совтут, испитувајќи ја 64-километарската линија на површински деформитети, откриени пред скоро една деценија, за кои се верува дека сеизмички се неактивни.
Додека некои научници се сомневаат дека зоната за деформација на Совтут е всушност подолга од очекуваната, според магазинот „Popular mekaniks“, други се сомневаат дека деформитетите целосно ги искористуваат отворите во кората на земјата и полека напредуваат кон север.


Една теорија сугерира дека енергијата од зоната за деформација на Совтут била пренесена во блиската непозната зона на деформација, продолжувајќи ја неодамнешната серија земјотреси. Теоријата има научна основа, затоа што според трудот од 2009. година во списанието „Природа“, земјотресите што се случуваат далеку од границите на тектонската плоча, всушност можат да бидат постојани шокови од поголеми земјотреси од далечното минато.
Започнувајќи со нови мисии да се соберат целосни сеизмички податоци и да се анализираат локални примероци на почвата, истражувачите се подготвени да користат ЛИДАР, најсовремена технологија за проценка на растојанија со осветлување на цели со ласерска светлина и мерење на рефлексија со сензор за да бараат знаци на движење во областа.
Иако Ајдахо сеуште е во земјотреси, а земјата се покажала полна со површински деформации, тоа не значи дека Јелоустоун наскоро ќе се соочи со нова вулканска ерупција. Последната ерупција на супервулканот Јелоустоун била пред 70.000 години, според Американскиот геолошки преглед, и оттогаш се регистрирани неверојатни 10.000 земјотреси со јачина од 6. или повеќе степени во западниот дел на земјата, што е индикација дека ерупцијата на надзорот не ќе се случи во наше време.


Според американскиот геолошки преглед, Јелоустоун имал три ерупции пред 2,08, 1,3 и 0,631 милиони години, во просек од околу 725.000 години помеѓу големи текови на лава. Затоа, остануваат уште околу 100.000 години, напишано е на веб-страницата на геолошкото истражување.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Глумецот од сериите „НЦИС“ и „Бул“ ослабнал 20. килограми без „теретана“ – Открил и како!

Актерот Мајкл Ведерли, sвездата на сериите „Бул“ и „НЦИС“, неодамна призна дека се здебелил. За …