(ВИДЕО) Натчовечки напор: Контадор се „искачил’ на МонтЕверест

Алберто Контадор, прославениот шпански велосипедист, постави нов рекорд на „Еверестинг“, рекорд со време од седум часа, 27 минути и 20 секунди.
Контадор, кој се повлече од велосипедизмот во 2017 година, постави нов рекорд на Монт Еверест на 7. јули, возејќи на ридот на Сила дел Реј во Кастилја и Леон во Шпанија.
Седумкратниот Гранд Тур шампион го собори рекордот на Лахлан Мортон за нешто повеќе од две минути.
Многумина се прашуваат за што точно станува збор, а еве ги објаснувањата.
Висината на Монт Еверест, најголемиот планински врв во светот, е 8.848 метри, а бидејќи е невозможно велосипедистите да возат на тие надморска височини, тие решиле да импровизираат.

Конечното искачување на ридот на Сил дел Реј е околу еден километар, а процентот на искачување е околу 13 проценти. За да стигне до надморска височина, Контадор морал да вози 78 круга и на крајот стигнал до бројката од 8.925 метри, односно тој возел вкупно 139,35 километри (вклучувајќи го и спуштањето од ридот).

Контадор возел „горе-долу“, направи таканаречени кругови и извозел вкупно 78 за да се увери дека ќе стигне до надморската височина на Монт Еверест.

Просечната брзина на некогашниот шпански велосипед била 18,2 километар на час, додека во една прилика забележал спуштање со брзина од 96,1 километар на час.
На Контадор му биле потребни вкупно 7 часа, 27 минути и 20 секунди.
“Лудилото на Еверест е завршено. Благодарение на пораките што ме охрабрија, поминав повеќе од седум часа педалирање и качување на 8.848 метри. Многу тежок предизвик, но и убаво искуство”, напишал Контадор на Инстаграм.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МНР ги објави препораките за влез во Грција до 24 мај – Какви се’ документи ќе ви бидат потребни!

МНР информира дека Владата на Хеленската Република, донесе нова заедничка министерска одлука со која од …