Белгискиот нобеловец категорично тврди: Кога вака постите, телото може да се избори со рак и деменција!

На вас е што јадете и кога јадете, но научните истражувања велат дека е подобро кога гладуваме…
Интервалите на постот се многу популарни бидејќи многумина сметаат дека тоа е одличен метод да ослабнете и да останете здрави.
Што е аутофагија?
Називор „аутофагија“ потекнува од грчки јазик и тоа е метаболички процес во кој организмот се јади самиот себе. Целта е обновување на телото. Нормалниот пост се користи за слабеење но и за почитување на верските традиции. Аутофагијата помага при отстранување на старите и оштетените клетки од организмот.
Без главниот извор на енергија – храната – телото почнува да се префрлува на внатрешните ресурси.Меѓутоа, телото е интелигентно, остава здрави клетки, а болните и стари ги користи според сопствено наоѓање. Затоа, некои стручњаци веруваат дека долготрајниот пост може да биде добра превенција од рак и деменција.
Историја на аутофагијата
Терминот „аутофагија“ првпат го користел Кристијан де Див, цитолог и биохемичар од Белгија. Тоа се случило во 70. ттите годии на 20. век, меѓутоа, детално проучување на таквата појава почнало неодамна. Во 2016. година биологот Јошинори Осума од Јапонија добил Нобелова награда за трудот во кој ги проучува механизмите на „самосоединенија“ на телото.
Новите студии на научниците докажале дека постот или гладувањето може да помогне во борбата против инфекција, намалување на воспалувања, дека ја јакне одбраната на организмот. Тоа ја намалува веројатноста од депресивни состојби и шизофренија.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, доживеала земјотрес на прес конференција

Премиерката на Нов Зеланд воодушевила од нејзината мирна реакција на земјотресот со јачина од 5,9 …