(ВИДЕО) Набрана пита: Најдобра гибаница со сирење!

Еве како најдобро да подготвите набрана пита од готови кори
Потребно е:
1/2 кг потенка кора
200 гр сирење
3 јајца
100 мл млеко
200 мл. јогурт
50 мл масло
2 лажици павлака
1/2 прашок за пециво
Подготовка: Здробете го сирењето, додајте јогурт, млеко, павлака, масло, прашок за пециво и изматени јајца. Изедначи сè добро. Добро подмачкајте ја тавата со големина – 30 × 20 см.
Ставете кора на дното и добро притиснете ја по должината и рабовите на тавата.
Раширете ја и наберете ја втората кора и натопете ја во полнењето и ставете ја на дното.
Редете ги корите една до друга, а потоа повторно одозгора уште еден ред. Покријте со кора и обликувајте. Ако остане малку фил, испрскајте ја последната кора и посипете со малку масло.
Печете на 200 степени Целзиусови околу 50 минути.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Како брзо да се исушат алиштата во зима? Овие генијални трикови заштедуваат време!

Доколку немате тераса или соба во вашиот стан каде што можете да ги исушите алиштата, …