(ФОТО) ТРАГЕДИЈА – ГЛУМЕЦ (41) ПОЧИНАЛ ВО СТРАШНИ МАКИ – Најстрашно лице на корона вирусот: 95. дена го лекувале, му ампутирале нога, му го спасувале срцето – ништо не помогнало!

Сопругата на sвездата на Бродвеј ја објавила тажната вест
Ник Кордеро,ѕвезда на Бродвеј, починал после неколку месеци борба со вирусот корона. Имаше 41. година.
Кордеро почина во неделата наутро во болницата во Лос Ангелес, каде што беше хоспитализиран повеќе од 90 дена.
Зад себе ги остави неговата сопруга Аманда, со која се оженил во септември 2017. година, и едногодишниот син Елвис Едуард.
“Бог сега има уште еден ангел на небото. Мојот прекрасен сопруг почина утрово. Тој беше опкружен со љубовта на неговото семејство, кој му пееше и се молеше за него додека тивко ја напушти оваа земја. Јас сум во неверување. Сè ме боли. Мојот срцето е скршено.Не можам да ги замислам нашите животи без него.Ник беше голема светлина. Тој беше пријател на сите, тој сакаше да слуша, помага и да зборува. Тој беше неверојатен актер и музичар. Тој сакаше семејство и сакаше да биде татко и сопруг. На Елвис и мене ќе ни недостасува секој ден“, напишала Аманда на Инстаграм.

View this post on Instagram

God has another angel in heaven now. My darling husband passed away this morning. He was surrounded in love by his family, singing and praying as he gently left this earth. ⠀ I am in disbelief and hurting everywhere. My heart is broken as I cannot imagine our lives without him. Nick was such a bright light. He was everyone’s friend, loved to listen, help and especially talk. He was an incredible actor and musician. He loved his family and loved being a father and husband. Elvis and I will miss him in everything we do, everyday. ⠀ To Nicks extraordinary doctor, Dr. David Ng, you were my positive doctor! There are not many doctors like you. Kind, smart, compassionate, assertive and always eager to listen to my crazy ideas or call yet another doctor for me for a second opinion. You’re a diamond in the rough. ⠀ ⠀ I cannot begin to thank everyone enough for the outpour of love , support and help we’ve received these last 95 days. You have no idea how much you lifted my spirits at 3pm everyday as the world sang Nicks song, Live Your Life. We sang it to him today, holding his hands. As I sang the last line to him, “they’ll give you hell but don’t you light them kill your light not without a fight. Live your life,” I smiled because he definitely put up a fight. I will love you forever and always my sweet man. ❤️

A post shared by AK! ⭐️ (@amandakloots) on

На 31 март Аманда на оваа социјална мрежа открила дека нејзиниот сопруг е на интензивна нега поради тешкотии во дишењето и дијагностицирање на пневмонија. Неколку дена подоцна, таа објави дека неговата состојба е стабилна, но лекарите сè уште не можеле да ја утврдат причината за неговата состојба. Да, тој беше тестиран негативно за вирусот корона, но лекарите беа убедени дека тоа е тоа, и тие го тестираа по трет пат. Трет пат тестот беше позитивен.
„Тој не можеше да стане од кревет, тој беше премногу уморен, немаше енергија. Овие беа единствените симптоми“, рекла Аманда во тоа време.


Сепак, на крајот на март, симптомите се влошиле и започнале тешкотиите во дишењето. Тој отишол во болница и веднаш бил сместен на интензивна нега. Следниот ден, лекарите решиле да го стават на респиратор.
„Ми рече дека ќе го стават на механичка вентилација, дека ќе биде во несвест и дека не знае кога ќе се разбуди и кога повторно ќе разговараме“, открила сопругата на починатиот актер.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) КОВИД -19: 13. МИЛИОНИ ЛУЃЕ ЈА ПОБЕДИЛА КОРОНА: Во Бразил 22. илјади новозаболени за 24. часа, со вирусот се избориле 13. милиони пациенти!

Во светот од почетокот на пандемијата „Ковид 19“ се заразени повеќе од 20. милиони луѓе, …