НЕУМОРНА ИЗДАВАЧКА ДЕЈНОСТ НА МАКЕДОНСКИОТ СТРИП ЦЕНТАР

Стрип центарот на Македонија со седiште во Велес ,освен неодамна споменатите,публикуваше нови стрип изданија

Изјава Томе Трајков, програм координатор…”

·         Списанието „Стрип креатор” секако има најголем континуитет и  ги дочека своите 31 и 32 број .Морам да повторам дека тоа е  единственото постојано стрип издание кај нас,оваа ревија има посебно значење бидејки токму овде доста македонски автори ги имаат објавувено своите први стрипови. Континирано  се објавуваат наградените стрипови од  Меѓународниот конкурс за стрип што Стрип центарот на Македонија – Велес го објавува секоја година, во рамките на Меѓународниот Салон на стрип, како и Интернационакната стрип колонија.Сметам дека  кажаново е доволен аргумент  Министерството за култура да продолжи со финансирањето на овие манифестации, единствени од ваков вид кај нас.

Во бр 31 Застапени се авторите : Тоде Блажевски(МК), Марко Стојановиќ(СРБ), Сабахудин Мурановиќ Муран(БИХ) , Миле Топуз(МК),Василис Герку(ГР),Ване Трајков(МК), Оливер Цветковски(МК),Исмет Ердиќ(БИХ), Дејан Билокапиќ,Стефан Николовски(МК),Срѓан Николиќ-Пека(СРБ),Ана Марија Стефаноска(МК) ,Навид Булбулија(БИХ).Александра и Максим Ристески(МК).Свое место завзеде и подготвениот текст на познатиот Живојин Тамбуриќ со  наслов „ПОМЕСТУВАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ,ОТВАРАЊЕ НА ПРАШАЊА И ШИРЕЊЕ НА ПРОСТОРОТ” посветен на стриповите за Кен Паркер.

 Бр 32 започнува со интервју коешто Александар Стеванов го направи со познатиот  словенечки автор Исток Ситар , а освен него  со свои стрипови застапени се авторите  :, Владимир Весовиќ(СРБ), Марко Ѓешка(ХР),Јана Бутеска(МК), Марко Стојановиќ(СРБ), Марко Серафимовиќ(СРБ),Ване Трајков(МК), Васко Гаврилов(МК),Емилија и Стојче Тоциновски(МК),Ана Циглар(СРБ),Диме Иванов-Димано(МК),Татјана Смиљанич и Зоран Јанковиќ, Андромеда Дасар(АЛБ),Иван Вељковиќ ,(СРБ) Ефи Теодоропуло(ГР), Кирси Салонен(ФИН)

·         СТРИП КНИГАТА„СКЕНДЕР БЕГ” (македонско издание на издадениот стрип на  Ѓон

Марку)  го опфаќа периодот од детството на Ѓерг Кастриот до периодот кога станува СКЕНДЕР БЕГ -национален водач.Тој уште како мал се одликува со смелост и проникливост  , но и со нагласени морални чувства на долг кон својот народ(желбата да му помогне на својит татко во битката против Турците) Токму тие морални особини на Скендер Бег се основна водилка на оваа стрип книга

Самиот  факт дека авторот е Албанец , роден на просториоте на оранешна СФРЈ,но истовремено човек кој е со светски  манири, преставуваше дополнителен предизвик на издавачот да ја доближи 9та уметност кон албанската популација во Македонија. Тоа ке предизвика зголемена заинтересираност за позитивен пример за надминување на стереотипите кои постојат  кон определени етнички колективитети

·         СТРИП СЛИКОВНИЦАТА „ЛИЛИ И ВИЛИ” го развива  стрип издаваштвото наменето за

деца и млади автори од РС Македонија преку издавање на нова форма на стрип, стрип- сликовница.Оваа  на прв поглед наивна приказна  наменета за деца, во себе крие подлабоки филозофски размисли.Сценариото  на Сребрена Трајкова-детски писател од Велес е сосема солидно нацртано од страна на младата и надежна илустраторка     Ангела Петрушевска од Скопје

·         Во стрип книгата за  „КИРИЛ И МЕТОДИЈ” доајенот Миле Топуз продолжува  со стрип

обработката на теми наменети за значајни историски личности и настани од историјата на македонскиот народ . Вреди да се потсети дека овој автор  ги има објавено стриповите за : „Цар Самуил”,(2016„)Цар  Гаврил Радомир”( 2017) и„ Хацон, Крал Пребонд, Климент Охридски” (2018) . Се надеваме дека другите министерства, пред се Министерството за образование, ќе го препознаат стрипот како свој „сојузник” и овие изданија ќе се вклучат во формалното образование во Република Северна Македонија.

На крај да споменам дека изданијата може да се набават во стрипарницата „ БУНКЕР ” во Скопје како и преку емаил vanecomic@yahoo.com…”

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Во издание на „МАКЕДОНИКА ЛИТЕРА“ објавена книгата „Вовед во кинеската култура“

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје деновиве ја објави книгата „Вовед  во кинеската …