Најлековито овошје: Смирува кашлањем исфрлува токсини и го штити телото од рак!

Ова овошје го чува здравјето на целото тело, од глава до петици…
Добро е познато дека овошјето има голем број здравствени придобивки, но ако е потребно да се избере само едно овошје кое има најмногу придобивки за нашето тело, тогаш тоа, без сомнение, се праските. Не е доволно да се каже дека со нив целиот организам ќе се прероди. Сега е сезоната на ова сочно овошје, затоа искористете го максимално.
Поради сите придобивки што ги носи со себе, има широка примена во народната медицина.
Еве за што се се добри:
Праската е совршен чистач на дебелото црево, помага за подобро варење, а во исто време е добар лаксатив и диуретик, го отстранува отокот и анемијата, но не се препорачува за дијабетичари.
Праската е богата со шеќер, каротин, овошни киселини, протеини, скроб, минерали, витамини А, Б, Ц и железо.
Поради поголемата количина растворливи растителни влакна, праската помага за подобро варење и е одлична за чистење на цревата.
Токму овие влакна ги ослободуваат цревата од сите наслаги, така што телото ослободува токсини, а се подобрува можноста за подобра апсорпција на хранливи материи.


Исто така е одличен лаксатив и диуретик.
Тие ја намалуваат вознемиреноста. Праските во Унгарија честопати се нарекуваат „Овошје за смирување“, затоа што успешно го ослободуваат стресот.
Богата е со антиоксиданти, што го прави одличен заштитник против многу форми на карцином и срцеви заболувања. Селен, минерал кој се наоѓа во ова овошје, се користи за спречување на рак и може да спречи оштетување на клетките.
Праската е вистинска ризница на бета-каротин. Постојат и повеќето Б витамини, вклучително и фолацин (Б9), ниацин (Б3), но и витамин Ц, Е и биотин (витамин Х).
Чајот направен од лисјата и кората на праската ги смирува хроничниот бронхитис, кашлица и гастритис.
Во време кога сите сме изложени на голем стрес, многу е важно да се добие доволно витамин Ц и да се зајакне имунолошкиот систем. Бидејќи лошата и нередовна исхрана и стресот го намалуваат имунитетот, ќе му помогнете на вашето тело со консумирање на ова овошје.
Поради витаминот Е што го содржи, кожата станува посјајна и затегната.
Праските се исто така природен афродизијак, што им додава уште еден плус.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ГОЛЕМ СИ ГОСПОДИ:Молитва на болен за негово исцеление!

Господи, Боже мој, повикав кон Тебе и Ти ме исцели (Пс. 29:30) Господи, Исусе Христе, …