(ВИДЕО) Почивај во мир, Маестро: Топ 10. филмски композиции на Енио Мориконе!

Енио Мориконе, познатиот италијански композитор, нè напушти на 91-годишна возраст.
Мориконе е роден на 10. ноември 1928 година. во Рим, во Кралството Италија. Се школувал во Националната академија на Света Сесилија, каде бил обучен да свири труба, но и за компонирање, хорско диригирање и хорска музика.
За време на својата богата кариера, тој го изгради своето име пред се’ како композитор на филмска музика. Тој соработувал со многу режисери, меѓу кои и Бери Левинсон, Брајан де Палма и Џузепе Торнаторе.


Посебно треба да се спомене неговата соработка со неговиот пријател од детството, Серџо Леоне, со кого остави неизбришлив белег во историјата не само на филмот, туку и светската музика.
Учествувал во повеќе од 500. филмски и телевизиски продукции. Тој го освои Оскарот за композиција за филмот 2015 година „Sneaky Eights“. Тој е исто така добитник на почесниот Оскар во 2007 година, за „извонредни достигнувања во кариерата“. Оваа награда му ја додели Клинт Иствуд.


Мноштвото филмови што ги знаеме денес, не можевме ниту да ги замислиме без музиката на Мориконе. Тој имаше моќ да направи ремек-дело надвор од просечниот филм, па не е ни чудо што многумина го сметаат за најголем композитор на 20 век, а некои дури мислат дека може да се смета меѓу најголемите композитори досега.
Тој ги имаше прекарите „Маестро“ и „Современ Моцарт“.
Знаете дека станавте голем човек кога вашето име се користи како синоним за самата уметност, а сите други се мерат според тоа колку личат на вас.
Уживајте во изборот на музика…
Вие сте ГОЛЕМ, Енио Мориконе.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) КОВИД -19: 13. МИЛИОНИ ЛУЃЕ ЈА ПОБЕДИЛА КОРОНА: Во Бразил 22. илјади новозаболени за 24. часа, со вирусот се избориле 13. милиони пациенти!

Во светот од почетокот на пандемијата „Ковид 19“ се заразени повеќе од 20. милиони луѓе, …