(ВИДЕО) ПОЛОВИНА ГОДИНА КОРОНА ВИРУС: Продолжува да се шири по светот и да однесува жртви, а на овие ПРАШАЊА и понатаму нема одговор!

Поминаа точно шест месеци откако Кина ги пријави првите случаи на коронавирус до Светската здравствена организација. Но, дури и сега, она што експертите сè уште се обидуваат да го разберат, се чини дека го надминува она што тие го знаат со сигурност за овој злобен вирус. И кога станува збор за медицината, правилото е – она ​​што не го знаете може да ве убие.
Ова не е изненадување за експертите од областа на заразни болести. Тие можат да се движат низ населението многу побрзо отколку што методичното темпо на наука може да обезбеди витални одговори потребни за нивно спречување.
Единствено што знаеме со сигурност е дека вирусот корона се појавил во Кина најрано во средината на ноември и се раширил во 188 земји, инфицирајќи повеќе од 11 милиони луѓе и убивајќи околу 529.000.
Бидејќи болниците ширум светот се грижат за лица со згрутчувања на крвта, мозочен удар и долгорочно респираторно апсење, научниците брзаат да го проучуваат вирусот, да даваат информации што ќе помогнат да се спасат животи и да се борат со опасни дезинформации.

Ова се клучните прашања за вирусот корона на кои сè уште чекаме одговор.
Како корона дојде меѓу луѓето?
Првите инфекции се сметаше дека се случиле на пазарот на морски и диви животни во Вухан, но неодамнешните истражувања покажуваат дека пазарот можеби бил едноставно местото на првото поголемо ширење.
Научниците се прилично сигурни дека вирусот се развива кај лилјаците. Лабораториските тестови покажуваат дека околу 80% од неговиот геном одговара на вирусот САРС, кој исто така е изведен од лилјаци. Исто така, дели околу 96% од неговиот геном со други коронавируси кои се јавуваат кај лилјаци.
Сепак, истражувачите сè уште не се сигурни како вирусот го направи скокот од лилјаците на луѓето. Во случајот со САРС, животно било индиректен домаќин на животни. Кога станува збор за новиот вирус на корона, допрва треба да се утврди дали посредниците биле свињи, змии, школки или бил пренесен на луѓето директно од лилјаци.
Студијата од мај покажа дека SARS-CoV-2 може да биде хибрид на вируси кои се јавуваат кај лилјаци и лускари.
Зошто е важно: Разбирањето како се развиваат и шират новите зоолошки заболувања го подобрува нивното откривање и третман.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

За изминатите 24. часа се регистрирани 141. нови случаи на ковид 19: Оздравени се 161 пациент – починатo e 1. лицe

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани …