(ВИДЕО) Американците го направија најмоќниот СУВ на светот

Како што се очекуваше, моделот е наполнет со опрема. Само еден детал останал – светлата за магла, кои се заменуваат со отвори за ладење на моторот.
Откако Jеер шокира со супер моќната изведба на Trackhawk на моделот Grand Cherokee, Dodge доаѓа на сцена. Неговото име е Дуранго, а исто како и неговиот лимузински брат носи изведба на Хелкат.

И тоа значи бесмислено моќен погонски мотор, изобилство на моќ што далеку ги надминува потребите на просечниот возач. На крајот на краиштата, ова веќе беше точно за верзијата СРТ врз основа на која е креирана оваа.

Производителот вели дека има 529 kW/720 КС и 875 Nm, а фактот дека може да повлече скоро четири тони на кука, зборува сам за себе. Навистина моќен.

Дуранго Хелкет ќе достигне 96 км на час за 3,5 секунди, четвртина милја за 11,5 секунди и нема да се откаже до 290 км на час. И, корисниците ќе бидат придружени со мелодија на V8 со поддршка на вокалот од 2,4-литарски компресор кој се врти до 14.600 вртежи во минута и испорачува до 8 бари притисок.

И за да не се предизвика општ хаос, се грижат осумстепениот менувач, стандардниот погон AWD и Pirelli P-нула за сите сезонски гуми.

Како што се очекуваше, моделот е наполнет со опрема. Само еден детал останал – светлата за магла, кои се заменуваат со отвори за ладење на моторот.

И сега цената. Дуранго започнува од 30.795 американски долари, СРТ со 6,4 V8 Хеми ѕвер чини 63.000 долари, така што од Хелкат може да се очекува да чини околу 83.000 американски долари.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Беко” воведува еколошки апарати за здрава планета

„Беко”, водечкиот бренд за апарати за домаќинство во Европа, верува дека луѓето и планетата се …