(ФОТО) Тест со дрвени лажици го обиколил Фејсбук: На многумина после тоа им се згадил животот!

Дрвената лажица е задолжителна во секој дом, но дали наете колку е чиста, дури и кога е темелно измиена?

Еден готвач од Австралија им предложил на луѓето да ги натопат своите чисти дрвени лажици во врела вода за да видат колку е навистина валкана и резултатите се ужасни.
Мет Престон, готвач од Австралија го објавил својот „тест за дрвени лажици“, кој, како што вели, утврдува дали е време да ја замениме. Сè што треба да направите, вели тој, е да ја натопите дрвената лажица во врела вода и да ја оставите да стои 20. минути.
Дотогаш, дрвената лажица ќе ги испушти сите масла што ги апсорбирала и ќе покаже колку е навистина нечиста, колку и да изгледа чисто.


Луѓето веднаш го прифатиле предизвикот и рекле дека се згрозени.
„Не само што ја испушти целата нечистотија, туку и таа започна да смрди“, коментирале луѓето.


Препораката на готвачот, Мет Престон, е наместо дрвени лажици да се користат оние од силикон, односно новите силиконски шпатули.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ДНЕВНА ДОЗА ЗДРАВЈЕ – 6. намирници кои е најдобро да ги јадете сирови за максимален здравствен бенефит!

Прочитајте која храна ја губи нивната хранлива вредност за време на термичката обработка… Постои храна …