ПРВА ГРЧКО-МАКЕДОНСКА ФИЛМСКА КОПРОДУКЦИЈА ПОДДРЖАНА ОД ЕВРОПСКИОТ ФОНД ЕУРИМАЖ

Европскиот фонд за копродукција и дистрибуција на креативни кинематографски и аудиовизуелни дела – Еуримаж ја поддржа и првата грчко-македонска филмска копродукција, ЗАД СТОГОВИТЕ СЕНО (“Behind the Haystacks”) во режија на младата грчка режисерка Асимина Проедроу.

Татјана Ќурчинска-Пепељугоска, национален претставник на Република Северна Македонија во Еуримаж, која редовно учествува во работата на Фондот, учествуваше на последната сесија на европскиот филмски фонд Еуримаж, чиј календарски термин е 22-27.06.2020 година, на која се евалуираа 56 копродукциски филмски проекти, од кои само 26 добија финансиска поддршка од фондот.

Еден од проектите што ја доби поддршката е и ЗАД СТОГОВИТЕ СЕНО (“Behind the Haystacks”) во режија на младата грчка режисерка Асимина Проедроу, копродукција меѓу Грција и Германија, каде како копродуцент заедно со носителот од грчката страна е и македонската продуцентска куќа „Сектор филм” од Скопје. Ова е прв филмски проект меѓу продуцентите од Грција и Северна Македонија во соработка со Германија кој доби финансиска поддршка од Еуримаж.

Од финансиски аспект, копродукцијата не е потврдена од македонската страна бидејќи Агенцијата за филм на РСМ сѐ уште не ги објавила резултатите од јануарскиот конкурс за 2020 година. И покрај тоа, овој проект беше поддржан од претставниците на сите држави-членки на Еуримаж”, изјави националниот претставник на Република Северна Македонија во Еуримаж Татјана Ќурчинска-Пепељугоска.

На претходната, мартовска сесија, Еуримаж додели грант на македонскиот проект ПРЕЕКСПОНИРАНО во режија на Елеонора Венинова, копродукција меѓу Република Северна Македонија и Република Србија.

Се очекува македонските продуценти и филмски работници да станат поприсутни во европските копродукции откако на на 1.10.2020 година ќе стапи во сила, Ревидираната Европска конвенција за кинематографска копродукција поради бројните олеснувања што таа ги пропишува. Со оваа Конвенција, македонските филмски работници ќе може да учествуваат со најмалку 5 проценти во меѓународните мултилателарни филмски копродукциии и со 10 отсто во билатералните копродукции , наместо како што беше досегашна пракса, да учествуваат со најмалку 10, односно 20 проценти.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Починала Исидора Бијелица: Книжевничката имала 52. години!

Денес, на 52. годишна возраст,починала Исидора Бјелица. Бјелица починала во станот на нејзините родители во …