КОВИД 19 ЈА НАПАЃА НАЈСЛАБАТА ТОЧКА ВО ТЕЛОТО НА МЛАДИТЕ ПАЦИЕНТИ: Опасниот вирус може да убие ако не се открие на време!

Луѓето на возраст над 20 години исто така имаат потешка клиничка слика, а кои и не знаат дека работата на некој нивент орган е нарушена сè додека новиот вирус не го ослабне целиот нивен организам.
Деновиве на Балканот (Хрватска, БИХ, Србија…) расте бројот на луѓе со корона, а добар дел од нив сега се млади на возраст меѓу 20. и 50. години, од кои некои имаат потешка клиничка слика. Експертите објаснуваат дека младите можат да имаат и хронично заболување или нарушена работа на органите, за што досега ниту не знаеле, и дека овој вирус наоѓа слаба точка со цел да го ослаби целиот организам.
Само во Белград, повеќе од 210. студенти во моментов се позитивни за коронавирус, а имунологот Срша Јанковиќ објаснува дека зголемувањето на бројот на помлади пациенти, исто така, го рефлектира механизмот на инфекција.

Компликации
„Ризикот од компликации кај младите е помал отколку кај постарите лица, но секој може да има Ахилова пета, дури и да не знае тоа. Младите луѓе не се најризична група, но во секоја група има луѓе кои се чувствителни, без притоа да го знаат тоа“, рекол д-р Јанковиќ и додал дека сè додека коронавирусот е присутен во популацијата, тој има доволно потенцијал да им наштети на граѓаните.
Инфектолог и долгогодишен директор на Клиниката за инфективни болести во Белград, проф. Д-р Драган Делиќ објаснува за Курир.рс дека претпоставува дека помладите луѓе сега се разболуваат повеќе, затоа што тие се движат повеќе и со самото тоа се повеќе во изворот на инфекцијата.

„Постарата популација е секако поодговорна и заштитена, додека помладите се движат повеќе, од натпревари во клубови и со тоа имаат повеќе шанси да се разболат. Во однос на фактот дека сега доаѓаат млади луѓе со тешка клиничка слика, мислам дека станува збор за игра на статистика. Ако има повеќе млади пациенти, постои поголема шанса некој од нив да развие потешка слика или да има некоја слабост за која ниту не знаел. Ова не е доказ и не постои меѓународна студија со која би се потврдило дека вирусот се сменил, станал поразен или почнал да ги напаѓа повеќе младите“, вели д-р Делиќ за Курир.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска е спомен на Полагањето на ризата на Пресвета Богородица во Влахернската црква во Цариград

Во времето на царот Лав Велики (458–471), на царицата Верина и патријархот Генадиј, патуваа по …