(ВИДЕО) Погледнете го ремек делото на Бензема: Со пета низ нозе го води Реал Мадрид кон титулата!

КАРИМ БЕНЗЕМА феноменално ја постави единствената цел на натпреварот за исклучително важна, а можеби и клучна,за победа за Реал на патот до шпанската титула.
Триумфот од 1-0 против Еспањол во 32-то коло од Ла Лига, кој го оддели Реал на врвот за два бода од Барселона, беше постигнат благодарение на асистенцијата на Бензема за сеќавање, која беше претворена во гол на Касемиро.
Во 45-та минута, Марсело испрати долга топка од левото крило пред шеснаесетникот, каде што Рамос скокна високо и ја пренесува пред голот. Таму, во десниот агол на петерецот и со грбот свртен кон голот, Бензема со пета низ нозете на противникот ја испрати директно на Казимиро кој го постигна победничкиот гол.

Благодарение на ремек-делото на Бензема, Реал ја оствари и својата петта последователна победа во двете седмици од продолжената сезона во Примера, со што го презеде врвот од Барселона, која играше далеку полошо од својот единствен ривал.
Со оглед на тоа, но и дека Реал има полесен распоред во преостанатите шест кола, се чини дека Мадрид ќе се сеќава на петицата на Бензема низ нозете, што го раздели Реал од Барселона во клучниот момент, не само заради неговата убавина.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Куќата на Рибери мета на крадци, Французинот порачал:„Не е најбитно она што е земено, нешто друго ме шокира и не се согласувам на тоа!“

Славјето после победата над Фиорентина брзо било заменето со големо разочарување, што следело кога офанзивниот …