(ФОТО) ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВО СВЕТОТ: Скоро 10. милиони заразени, расте бројот на случаи поврзани со пазарот во Пекинг, во Индија повеќе од 500.000 заразени со вирусот!

Кина денес пријави ново значително зголемување на нови случаи на коронавирус, еден ден откако Центарот за контрола и превенција на инфективни болести објави дека наскоро ќе биде ставено под контрола ширењето на инфекцијата во Пекинг.


Во последните 24. часа потврдени се 21. нови случаи, од кои 17. се во Пекинг.
Епицентарот на заразата во тој град е пазарот што неодамна беше затворен, а повеќето нови случаи се поврзани со таа жариште, пренесува АП.
Во Кина се регистрирани 83.483 случаи на коронавирус од почетокот на епидемијата, а починале 4.634 лица.


Бразил
Бројот на заразени со вирусот корона во Бразил продолжува да расте, а во последните 24 часа регистрирани се уште 46.860 нови случаи, а 990. лица починале.
Според Министерството за здравство, од почетокот на пандемијата се заразени 1.274.974 лица, пренесува Ројтерс.
Починале 55.961 луѓе.


Јужна Кореја
Дневниот број на ново заразени со корона вирус во Јужна Кореја е повторно поголем од 50, откако се појави ново избувнување во најголемата црква во Сеул.
Здравствените експерти веруваат дека е во тек вториот бран на епидемијата, особено во Сеул, каде живеат 24. милиони луѓе.
Според податоците на Центарот за контрола и спречување на заразни болести, потврдени се 51. нови случаи во последните 24 часа, од кои 20. се увезени.
Според Јонхап, девет новозаразени лица се поврзани со црквата Вангсунг во Сеул, која има повеќе од 1.700 следбеници.
Досега се потврдени 16. случаи поврзани со таа црква во Сеул, откако била заразена 31-годишна жена која пеела во хорот и останала во ноќниот камп.


Во средата се пријавени 51. нови случаи на коронавирус во Јужна Кореја, следниот ден 28., а вчера 39.
Земјата се бори со два извора на инфекција, локален пренос во нови жаришта и воведување вируси од странство.
Од почетокот на епидемијата се регистрирани вкупно 12.653 случаи на коронавирус во Јужна Кореја, а починале 282 лица.

Индија
Во Индија, во последните 24. часа се регистрирани повеќе од 17.000 нови случаи на коронавирус, така што вкупниот број заразени лица во земјата надмина 500.000, според податоците на Министерството за здравство.
Починале повеќе од 15.000 луѓе.
Експертите советуваат федералната влада да даде приоритет на сузбивање на ширењето на вирусот, обидувајќи се да ја намали смртноста.
„Нашиот фокус сега треба да биде на спречување на смртта, не само на справување со броеви. Бројките ќе растат“, рекол директорот на Националниот институт за епидемиологија, Манод Мерхекар, пренесува Ројтерс.
Поради пополнување на капацитетите во болниците, во големите градови како Њу Делхи се градат привремени објекти со илјадници кревети и сместување на пациенти и оние во карантин.

Мексико
Во изминатите 24 часа, во Мексико се регистрирани 5.441 нови случаи на коронавирус, а починале уште 719 лица, соопшти Министерството за здравство.
Вкупниот број на заразени со тоа се искачил на 208.392, а починале 25.779 лица, пренесува Ројтерс.
Владата порано соопшти дека реалниот број на пациенти е веројатно значително поголем од официјалниот.
Светската здравствена организација во последните денови предупредува на големо зголемување на бројот на заразени лица во Латинска Америка.

Германија


Во Германија,се потврдени 687 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, со што вкупниот број на заразени достигна 193.224. соопшти денеска Институтот Роберт Кох.
Починале уште шест лица, така што вкупниот број на починати сега е 8.954, пренесува Ројтерс.
Во таа земја, во изминатите неколку дена има зголемување на бројот на ново заразени лица, откако вирусот влезе во просториите на еден концерн, поради што окрузите Гиттерло и Варендорф станаа нови жаришта.

РЕГИОН
Словенија – 1.558
Хрватска – 2.539
БИХ – 3.935
Србија – 13.565
Македонија – 5.758
Црна Гора – 439
Албанија – 2.269
Грција – 3.343
Бугарија – 4.513

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес е спомен на Преподобна Пелагија: Го остави блудот, богатството го подели на сиромашни и се посвети на Бога!

Покајана грешничка. Родена е како незнабошка во Антиохија. Од Бога имаше голем дар на телесна …