Сите симптоми на КОРОНАВИРУС – рангирани по зачестеност

Прво, сите слушнавме дека јасни знаци на коронавирус се болка во грлото, останување без здив, треска. Тогаш, многу заразени пациенти се пожалија на дијареја, замор, губење на чувството за вкус … Проверуваме кои симптоми на корона се најчести, кои се јавуваат поретко, а кои се знак на итно дејство.

 

Најчести симптоми
Истражувачи од Кина откриле кои знаци на заболување имаат најголем број заразени лица, јавува веб-страницата Webmd.com
Треска – 99%
Замор – 70%
Сува кашлица – 59%
Губење на апетит – 40%
Болки во мускулите – 35%
Кус здив – 31%
Шлајм – 27%
Овие симптоми обично започнуваат од вториот до 14-от ден по инфекцијата.


Покрај тоа, можно е и следново:
Суво грло
Главоболка
Тресење
Губење на чувството за вкус
Запушен нос
Повраќање
Дијареја


Знак за узбуна
Ако имате некој од следниве симптоми, задолжително веднаш посетете лекар.
Тешкотии при дишењето
Постојана болка или притисок во градите
Поплавени усни или лице
Ненадејна конфузија

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) „Бонбониера колач“: Врвен десерт а се подготвува без мака!

Ова е врвен десерт а се подготвува без мака – без варење и печење! Состојки: …