КОВИД 19 – ЗАД НИВ Е ТЕЖОК ПЕРИОД: Со короната се борат повеќе од 3. месеци, а сега ги споделиле своите искуства – „И’ понатаму чувствувам симптоми!“

Додека повеќето пациенти со болеста „Ковид-19“ закрепнаа во рок од неколку недели, има такви пациенти кои со месеци се мачат со последиците.
Меѓу нив е и неврологот Атена Акрами, која тврди за Си-Ен-Ен дека 99. дена се бори против оваа болест и дека сè уште ги чувствува симптомите.
“Во мојот случај, коронавирусот започна како и обично, со појава на треска и кашлица. Но, по три-четири дена, се соочив со неверојатна болка во бубрезите, градите и во целото тело. Јас дури и не помислив дека ќе трае толку долго.
„Најпрво мислев дека симптомите, како и кај повеќето пациенти, ќе исчезнат за четиринаесет дена. Но, згрешив. Оваа агонија трае скоро три месеци“, вели Акрами.


Професорот по англиски јазик Пол Гарнер имал слично искуство. Тој се борел со коронавирусот 96. дена и вели дека тоа е најсериозната болест што ја имал досега.
“Првите седум дена бев убеден дека ќе умрам. Неподнослива вртоглавица, неповрзани мисли и болка во целото тело беа карактеристични симптоми. Но, најлошото е што коронавирусот целосно ги збунува вашите мисли, ве збунува, и немате јасна слика за светот околу вас”, рекол Гарнер.
Ова искуство, како што тврдат и двајцата соговорници на Си-Ен-Ен, сигурно може да се нарече застрашувачко искуство. За да бидат интересни работите, професорот Гарнер преживеал и маларија, што според него не е споредлива со КОВИД 19.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЕКСПЕРТ ОТКРИВА – Секс по декади: Во 20. тите се експериментира, а во 50. е поспор, но затоа многу поеротичен!

Дваесеттите се време кога постои најголема веројатност за секс во тројка, со личност од ист …