Како за миг да го отстраните мирисот на чадот од цигари од домот: Со помош на овие трикови ќе почнете да дишете!

Погледнете што ќе ви помогне да го неутрализирате чадот од тутунот од собата…
Чадот од тутун е еден од најупорните мириси во вашиот дом, а особено им пречи на непушачите.
Непријатниот мирис трае долго време, а многумина се измачуваат како да се ослободат од него. Сите знаеме дека редовната вентилација на просторијата игра важна улога, но има и други трикови што брзо ќе го избркаат чадот.
Длабоко чистење пред сè


Исперете ја целата облека, но и ткаенините што се изложени на чад – перници, ќебиња,постелнина…
Бидете сигурни да кога ќе ги перете завесите да ги натопете кратко во омекнувач за ткаенина.
Секое парче мебел треба да се избрише – плакари, фиоки, маси и апарати и да се фаќа а гарнитурата за седење исчеткајте ја со мека четка што повремено ќе ја натопите во мешавина од вода и омекнувач.
Потребно е средство за чистење за да се отстрани чадот од тепих. Добро исчистете со правосмукалка или пробајте некои од природните начини да ги освежите теписите со сода бикарбона и есенцијални масла или цимет.


Со оцет против мирисот на цигари


Потопете крпа со оцет и користете ја за да избришете дрвен мебел и паркети, можете и ламинат. Во случај мирисот на оцет да биде премногу силен, разредете го со вода и додадете по неколку капки мирисна есенцијално масло по желба.


Редовно проветрување

За време на чистењето, треба да ги држие прозорците отворени и заради средствата за чистење и заради чадот и да проветрите.
Имено, во овие случаи, проветрувањето е многу важно за да може чадот од цигарите да излезе од дома. Кога просторијата е добро проветрена, исто така можете да ставите вентилатор до отворениот прозорец, свртен кон надвор. Ова ефикасно ќе го избрка целиот чад.
Миризливите свеќи исто така помагаатМиризливите свеќи што ги ставате во чинии со зрна кафе или сушени цвеќиња од лаванда, исто така, помагаат да се отстрани мирисот на цигарите.
Наполнете неколку мали чинии со оцет (со додавање на неколку капки есенцијално масло, можеби лаванда), и ставете ги во простории каде е присутен мирисот на чад.
Корички од портокал и лимон ставете да зовријат, а потоа ставете ги во сад, додека водата сеуште испарува во собата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) АТРАКЦИЈА – ПОДЗЕМЕН ГРАД: Фасцинантна мрежа на тунели кои ги спасиле жителите на Малта во Втората светска војна

Едно од интересните места на Малта е Ласкарис, подземен комплекс од тунели и соби од …