(ФОТО) УНИКАТНА УБАВИНА – Црвено мочуриште: Луѓето од целиот свет доаѓаат во овој град само за да се воодушевуваат на оваа уникатна глетка

Иако поголемиот дел од црвената плажа е затворен за јавноста, мал дел е отворен за туристи кои за среќа на оние кои не ја посетиле оваа убавина сега можат барем да ја „посетат” на овој начин.
Црвеното мочуриште е живеалиште на многу животни и растенија, а кога ќе видите како изгледа веднаш ќе сфатите зошто бројни туристи доаѓаат барем накратко да уживаат во неговата убавина.

Коритото на реката Шуангтаизи во североисточна Кина, секоја година е посетувано од огромен број на туристи кои сакаат да се уверат во посебноста на нереалното црвено мочуриште.


Мочуриштето ја добива уникатната боја од “Suaeda maritima”, едногодишно растение кое расте во солените води.

Оваа необична билка прекрива 130 квадратни километри од мочуриштето во „тепих” со црвена и розова боја. Токму поради високата соленост совршено ѝ одговара мочуришното тло на Панџин, како и на бројните животни кои живеат таму, а во овој природен резерват има повеќе од 260 видови птици и 399 видови други животни.


Иако поголемиот дел од црвената плажа е затворен за јавноста, мал дел е отворен за туристи кои за среќа на оние кои не ја посетиле оваа убавина сега можат барем да ја „посетат” на овој начин.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Фотки на девојка станале хит на интернет бидејќи ги има НАЈДОЛГИТЕ НОЗЕ на светот!

Девојка од Монголија е висока 205 сантиметри и ги има вторите најдолги нозе на светот. …