(Рецепт) Алое вера и кокосово масло – природен крем за вашата кожа: Отстранува пеги на кожата, стрии и лузни!

Сите ние сме свесни за големите придобивки од алое вера и кокосовото масло и ги користиме во нашите секојдневни животи, но дали некогаш сте се запрашале што ќе се случи ако измешате алое вера и масло од кокос?
Одговорот на тоа го научивме од народни билки. Во оваа статија ви претставуваме одлична природна крема направена од алое вера и кокосово масло, која е идеална за отстранување на пеги на кожата, стрии и лузни.


Здравствени придобивки од алое вера:
Лечи изгореници од сонце
Ја ублажува болката во иритација на кожата
Отстранува стрии, има одличен ефект врз брчките, акните и лузните
Ја хидрира кожата
Здравствени придобивки од кокосовото масло:
Одлично за нега на сува кожа
Има антибактериски и антифунгални ефекти
Дава природен сјај на вашата кожа


Рецепт за крем од алое вера и кокосово масло:
1/3 филџан чист гел од алое вера
1/2 филџан органско кокосово масло (цврсто)
Етерично масло по ваш избор (ванила, лаванда, роза)
Начин на подготовка:
Прво ставете ги кокосовото масло и гелот од алое вера во сад и добро измешајте додека не добиете густа и хомогена смеса. Потоа додадете неколку капки есенцијално масло и промешајте повторно. Кога сите состојки се убаво измешани, тогаш вашиот крем е подготвен. Треба да го ставите во стаклена тегла и да го чувате на собна температура.
Начин на употреба:
Веднаш по туширањето, нанесете го кремот на кожата каде и да имате стрии, пеги, лузни. И втријте го кремот на вашата кожа. Првите резултати ќе ги забележите по две недели.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, доживеала земјотрес на прес конференција

Премиерката на Нов Зеланд воодушевила од нејзината мирна реакција на земјотресот со јачина од 5,9 …