(ВИДЕО) Пита со месо од готови кори: Едноставна но оригинална и сочна!

Доколку сте посакале вистинска пита со месо испробајте го овој рецепт…
Потребно е:
500 г тенки кори
200 г мелено месо
200 г сечкана шунка
3 јајца
200 г кисела павлака
100 мл млеко
1 главичка кромид
масло, малку црвен пипер
сол, врн пипер
2 чена лук
многу малку прашок за печиво
Подготовка:исецкајте и пропржете го кромидот, а потоа додадете ги меленото месо и шунка и пржете го со кромидот. Додадете лук, бибер, сол по желба.Намачкајте тава (30X20) со масло и ставете ја првата кора на дното, така што кората виси од една страна. Ставете малку масло.
Преклопете со втората кора како хармоника и ставете гпреку првата кора. Така редете додека ги потрошите половина кори. Во средина ставете ги филот во кој ќе ставите 1 јајце.
На ист начин наредете го остатокот од кора одозгора и секоја прскајте ја со масло. На последната, свиткајте ја кората што виси од страната на тавата и покријте со уште една кора. Исечете со нож на коцки.
Изматете ги јајцата додајте павлака и млеко, малку масло и на врв на нож печиво. Истурете ја смесата по исечената пита и на местата каде што е исечена. Малку накапете со масло и печете на 210 степени Целзиусови околу 50-55 минути

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Славната тенисерка родила девојче и открила кое популарно име и го дала

Каролина Возниацки стана мајка. Поранешната данска тенисерка со нејзиниот сопруг и поранешна НБА sвезда Дејвид …