(ВИДЕО) ПО ПРЕПОРАКА НА ЛЕКАРИ – За шест месеци се ослободила од акните: „Го исфрлив глутенот од исхраната и секое утро пијам сок од целер!“

Мајка на пет деца на Инстаграм собрала многу следбеници со одлични идеи за фризура. Но, со текот на времето, таа почнала да се занимава со разни животни теми, па почнала да пишува и за нејзината борба против акните.
„Моето срце чука како лудо од среќа! Лево е фотографија од ноември, а од десната од денес“, открива инфлуенсерката Ени Пирс (31).
Мајката на пет деца на Инстаграм работи под името Annies Forget Me Knots, и собрала многу следбеници и обожаватели со супер идеите за фризури. Но, со текот на времето, таа започна да се занимава со разни теми во животот, па затоа почна да пишува за нејзината борба против акните.
„Минатата година се борев со сериозни цистични акни. Моето лице ме боли цело време. Се разбудив среде ноќ и плачев од болка. Тоа беше нешто што се обидов да го сокријам од сите со примена на шминка. Научив како да го кријам црвенилото, но „испакнатините“ сепак ќе бидат видливи. Па, носев капи и ја ставам косата што е можно поблиску до моето лице. Не можев да ги гледам луѓето во очи затоа што се плашев дека сите ќе забележат, па дури и знаев како да ги избегнам. Бев депресивна, но исто така и разочарана во себе што се чувствував така во мојата кожа. Откако потрошив пари за разни подготовки, се обидов да ја најдам причина во моето тело. Телото и акните ми велеа дека нешто не е во ред. Отидов на лекар и тој ми зема крв и направи анализа. Се испостави дека му недостасуваа толку многу витамини што дојдов до тоа да пијам околу 25. додатоци на ден за да ја подобрам состојбата. Ја сменив и исхраната. Покрај тоа што ја лекував кожата, расположението ми се подобри, бев помалку уморна и имав поголема мотивација. Јас повторно бев јас“, вели Ени.


View this post on Instagram

Here it is. My before and after acne photos from Nov ‘19 to today. My heart is beating so fast right now! When I first started sharing my acne journey on stories, your love and kindness gave me the courage to share all of my story.⠀ Last year I struggled with severe cystic acne. My face hurt all the time, even waking in the middle of the night crying from the pain. It was something I tried hiding from everyone. I would spend forever applying makeup but the bumps would still show through. I learned how to hide redness, but bumps just become more noticeable the more makeup you apply so I wore hats, and put my hair as close to my face as possible. I couldn’t look people in the eye fearing they would notice, and mostly avoided them all together. I didn’t look or feel like me at all. I was truly depressed, and then was disappointed in myself for feeling this way because of my skin.⠀ I poured my heart and soul into finding answers. After SO much trial and error and money lost, I realized the problem was coming from inside my body and nothing topically was going to fix it. My body was trying to tell me something was wrong through the acne. So I went to a hormone specialist, did blood work, and found out I was low on basically every vitamin, and at first started taking 25 natural supplements a day to help repair my body from all it was lacking from the inside, along with diet changes. In 6 months my skin changed completely, along with my mood, fatigue, motivation, everything, I was me again! ⠀ I made a YouTube video (link in bio) sharing every little detail and I hope it answers any questions you might have, along with healing acne scars. Sharing this is still so scary, but has also felt so empowering and connecting. I hope that by what I went through and what I’ve learned through it all, it can benefit you somehow, even if you don’t struggle with acne to this degree.⠀ I hope you know if you are going through acne or any other trial that makes you feel incredibly insecure, you are not alone, and I know what that feels like. It’s so hard, and that’s okay. But remember, you are more beautiful, brave, and strong than you even realize, and not because of your appearance. ♥️


A post shared by Annie (@anniesforgetmeknots) on


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Како јас и дечко ми целосно ја трансформиравме цела куќа за 10.000 евра – Промена од под до плафон

Старата трошна куќа од 19 век добила нов изглед, во скандинавски стил. Имено, Хана Хемсберген …