(ФОТО) Волшебно семе: Маслото од лен лекува скоро се’!

Ленот е една од најстарите билки на светот. Некогаш се користел за изработка на ткаенини, а денес е познат како лек за речиси целиот организам.
Ленот е природен извор на есенцијални масни киселини, аминокиселини, влакна и многу нутритиенти. Семките од лен содржат минерали како калциум, селен, железо, натриум, магнезиум и калиум. Исто така се богати со витамините Б, Ц и Е.
Маслото од лен може да се користи како додаток во исхраната. Важно е маслото да биде термички необработено бидејќи со изложување на високи температури, тоа ги губи лековитите својства.
Лененото масло го стабилизира шеќерот во крвта, помага во губење на вишокот килограми и делува превентивно на појава на мозочен удар. Исто така, делува превентивно и на настанување на атеросклероза и ги спречува болките во зглобовите и артритисот.
Доколку имате воспалување на мочниот меур или проблеми со настанување на жолчниот каменец, лененото масло може да ви помогне.
Ленот делува на комплетната дигестија и метаболизам и го зајакнува имунитетот. Жените кои имаат болна менструација или патат од депресија, треба редовно да консумираат лен.
Покрај останатото, косата, кожата и ноктите изгледаат поздраво од консумирање на лененото масло.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Путерот е неверојатен ХИДРАНТ за кожата на лицето! За секое нанесување, кожата ќе ви каже БЛАГОДАРАМ!

Доколку сè уште немате „путер за тело“ во вашето шкафче за креми, сега е вистинско …