(ФОТО) „Божји очи“ – феномен кој може да се види само во Бугарија: Оваа пештера крие неверојатна историја!

Овие призори го одземаат здивот…
Проодната пештера Пасаж, позната и како Божји очи, е една од главните атракции во централна Бугарија. Сместена е на 112 км од Софија во близина на селото Карлуково и е долга 262. метри.


Пештерата е природно осветлена благодарение на големите влезови и пештерските отвори (погледи) – природни дупки во таванот. Тие се наоѓаат една до друга и имаат слична форма, и изгледаат како две големи очи што ги следат посетителите.

Не е случајно што тие се нарекуваат Божји очи, па дури и ѓаволски. Кога се гледаат од одреден агол, тие личат на лице кое гледа надолу, а кога врне дожд, се добива впечаток дека солзи течат од очите.
Пештерата била населена за време на неолитот и халколитот, за што сведочат и археолошките наоди. Со закон е заштитен од 1962. година.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Солени галети на баба

Потребно е: 300 г брашно (интегрално) 100 г путер 1 јајце 2 лажици сончоглед 2 …