(ФОТО) Еден близнак јадел само веганска храна, другиот месо – После 12. недели ја откриле разликата!

Еднојајчаните близнаци Хуго и Рос Тарнер одлучиле да спроведат мал експеримент врзан за начлинот на исхрана.


View this post on Instagram

For the next 12 weeks we’ll be trying to find the differences between meat and plant based diets through an endurance training program that will get us ready for our next expedition. ⁣⁣ ⁣ @mindfulchefuk are providing the food which has been carefully selected and delivered every week. We’ll also be training at the various @virginactiveuk gyms across London. ⁣⁣ ⁣ Ross will be on the meat based diet, while Hugo will be on the plant based diet. ⁣⁣ ⁣⁣ We’ll be monitoring any differences in our bloods through our continuous glucose monitors (CGM’s), cholesterol tests pre and post programme as well as regular Boditrax measurements.⁣ ⁣⁣ #menshealth #science #study #compare #twins #test #adventure #training #change #meat #plant #vegan #compare #fitness⁣ @zoe @menshealthuk


A post shared by The Turner Twins (@theturnertwiins) on


Хуго јадел само веганска храна, 12 недели, додека Рос се држеше до исхрана богата со месо, а промените во нивните тела биле набљудувани од тим на научници од „Кинг колеџ“ во Лондон. За време на експериментот, научниците ја измериле промената во нивната тежина, нивото на холестерол и мускулната маса.

(напомена: фотографиите се снимени на почетокот на експериментот)

Обајцата во тоа време тренирале во теретана пет до шест пати неделно, осигурувајќи се дека ги подготвиле своите оброци со внесување на скоро идентичен број калории. На крајот на експериментот, биле прикажани значителни разлики во нивната физичка состојба.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Јадете се’, а килограмите паѓаат: Нутриционистка ја открила тајната на слабеењето

НУТРИЦИОНИСТКАТА Лин Вард промовира одржливо губење на тежината. Таа се залага луѓето кои сакаат да …