АТП – Милиони читатели го избрало најдобриот тенисер на сите времиња: Резултатот во финалето бил неверојатен!

Читателите на Еуропорт го избирале најдобриот тенисер на сите времиња, а Новак Ѓоковиќ го добил тој избор.
Во финалето скоро милион луѓе избирале меѓу српскиот тенисер и Роџер Федерер, рекордер по бројот на титули на Гренд Слем. Ѓоковиќ добил дури 98. проценти од гласовите. На патот до финалето, најдобриот тенисер на светот ги нокаутирал Род Лавер и Рафаел Надал, додека Федерер добил повеќе гласови од Борис Бекер и Пит Сампрас.


„Според тенискиот речник, ова би било за 6: 0, 6: 1 за Ѓоковиќ“, коментира Евросуспорт со резултатот од анкетата.
Ѓоковиќ досега има освоено 17 Грен Слем титули, три помалку од Федерер, но во меѓусебните натпревари има подобар однос од неговиот голем ривал (27-23). Многу експерти и тенисери веруваат дека Ѓоковиќ е веќе најголемиот тенисер на сите времиња, поради неверојатната доминација во последните десет години и нивото на игра што досега не било видено.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(Рецепт) Ниту еден лек не му е рамен: Овој напиток го стабилизира шеќерот, го чува здравјето на срцето и го јакне имунитетот!

Го чува здравјето на цел организам… Еѓипјаните со право алое вера го нарекле растение на …