Во изминатите 24 часа во Македонија се регистрирани 177 позитивни на Ковид-19, само во Скопје има 105!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa.

Истовремено, 8. пациенти се излекувани, а починаа 2. пациентa позитивни на Ковид-19. Еден од Скопје и еден од Куманово.
Со ова вкупниот број позитивни случаи во земјава достигна 2.787, а на починати 149.
Распореден по градови бројот на новозаболени е следен:

Скопје – 105
Куманово – 26
Штип – 15
Тетово – 13
Гостивар – 8
Гевгелија – 2
Дебар – 1
Струга – 1
Велес -1
Битола – 1
Охрид – 1
Валандово – 1
Св. Николе – 1
Неготино – 1

Инаку, во земјава досега има активни 1.009 случаи!

Извор: алсат

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто МЗ со денови не ги соопштува точните бројки за заболени од корона вирус по скопските оштини?

Од денешните 199. евидентирани случаи дури 90. се во Скопје, а од вчерашните 205. во …