ТРИ причини поради кои не би смееле да си легнувате со мокра коса

Таквата активност не е ниту малку безопасна, а ние денес ви откриваме 3 добри причини зошто тоа не би смееле да го правите
Колку пати ви се случило да одите на спиење со мокра коса? Веруваме дека одговорот е барем еднаш во животот. Но, таквата активност не е ниту малку безопасна, а ние денес ви откриваме три причини поради кои тоа повеќе не би смееле да го правите.
1. Главоболка
Во РЕМ фазата на сонот температурата на телото се зголемува, а токму зголемувањето на температурата и влагата можат да предизвикат главоболка.
2. Габички
Вашите перници се преполни со бактерии бидејќи ја впиваат потта, мртвите клетки од вашата коса и маслото од телото. Мократа коса и влагата во комбинација со топлина се плодно тло за развој на габички.
3. Кршење на косата
Кога конечно ќе се фрлиме на креветот, после напорниот ден, тоа е одмор за нашата душа и тело, но и коса, која во такви услови уште повеќе се крши, особено кога е мокра, па немојте да правите уште поголемо зло.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Налеј, Налеј“, љубовна приказна која ги руши сите рекорди

Спотот за водечката нумера на серијата „Македонија“ – “Налеј, налеј“ која ја доживеа својата промоција …