Родман и Џордан го кренале гласот против убиството на Афроамериканецот но и за смирување на насилството:„Ги гледам и чувствувам болка!“

„Ги гледам и чувствувам болка, огорченост и фрустрација кај луѓето“, рече Мајкл Џордан. „Не мора одите наоколу и да палите, да крадите“, смета Денис Родман
Убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минесота предизвика револт на луѓето ширум Америка, што доведува до поделби и насилство. Полициски службеник е обвинет за злосторството, кога незадоволната јавност го обвинува дека го задави човекот, и покрај тоа што се пожалил дека не може да дише. На улиците има хаос што излезе од контрола, а сегашните и поранешни кошаркари, најголемите sвезди на НБА-лигата, интервенираа во прилог на поддршка на семејството на убиените, но и смирување на „анархијата“, односно повикаа за мир.

Кошаркарот на ЛА Лејкерс, Леброн Џејмс, прв зборуваше и го поддржуваше семејството на убиениот Американец. Тој истакна дека е огорчен поради неговата смрт и начинот на кој Флојд го ​​загубил животот.


Поранешниот играч на Чикаго Булс, Денис Родман упати јавен апел на социјалните мрежи за запирање на немирите.
“Мислам дека некој треба да излезе и да рече: ‘Здраво момци, зошто крадете? Зошто создавате сè повеќе проблеми? Сè што се случува е лошо. Ако сакате да протестирате, направете го тоа на вистински начин. Не мора да тргнете наопаку, крадете… Не сме заебани животни, ние сме човечки суштества“, рече Родман и истакна дека поддржува мирни протести, но дека се гледа дека овие сегашните „ја преминуваат црвената линија “.
И најголемата играчка sвезда во НБА-лигата, денес сопственикот на „Хорнетс“, Мајкл Џордан, се огласил во корист на бунтот против расизмот.
“Јас сум длабоко тажен, навистина повреден и очигледно лут. Гледам и ја чувствувам болката, огорченоста и фрустрацијата на луѓето. Стојам покрај оние што се кренаа против длабоко вкоренетиот расизам и насилството врз луѓето од нашата боја во оваа земја. Досега поминавме многу на оваа тема. Јас немам одговори, но нашите обединети гласови ја покажуваат силата и невозможноста на другите да не разделуваат.Ние покажуваме сочувство и никогаш не го свртуваме грбот на бесмислена бруталност. Ќе се боривме за системски промени. Мора да работиме заедно за правда за сите. Моето срце оди во семејството на Флојд и на многу други луѓе чиј живот е брутално однесен со акти на расизам и неправда“, рече Мајкл Џордан.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Натчовечки напор: Контадор се „искачил’ на МонтЕверест

Алберто Контадор, прославениот шпански велосипедист, постави нов рекорд на „Еверестинг“, рекорд со време од седум …